Dźwięki Marzeń dla dzieci z wadą słuchu z Mazowsza!

Niedosłuch wrodzony lub nabyty w pierwszych dniach życia dotyczy 3 noworodków na 1000. Wszystkie te dzieci potrzebują nie tylko stymulacji słuchu, ale także terapii ukierunkowanej na rozwój kompetencji komunikacyjnych, by w przyszłości móc w pełni cieszyć się światem dźwięków. Fundacja Orange już po raz siódmy organizuje letnie turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z wadą słuchu i ich rodziców. Uczestniczą w nich także rodziny z województwa Mazowieckiego.

„Niesłyszenie i niedosłyszenie pociągają za sobą poważne konsekwencje społeczne. Wczesna diagnoza i rehabilitacja są niezwykle ważne, by skutecznie wprowadzić dziecko do świata dźwięków. Dlatego Fundacja Orange od 6 lat pomaga dzieciom i ich rodzicom w tym procesie poprzez program Dźwięki Marzeń”. – komentuje prezes Fundacji Orange, Jadwiga Czartoryska.

„Nikt nie spodziewa się, że w jego rodzinie pojawi się niesłyszące dziecko. To dosyć trudny moment. Natomiast trzeba wykorzystać ten czas, by rozpocząć rehabilitację. Im wcześniej wdrożona, tym lepiej dla jej efektów i rozwoju językowego dziecka” – mówi dr Anna Prożych, surdopedagog, logopeda, członkini Rady Naukowej programu Dźwięki Marzeń.

Fundacja uruchomiła 18 banków aparatów słuchowych w całej Polsce, w których można bezpłatnie wypożyczyć odpowiedni sprzęt. Taka stymulacja to pierwszy krok, ale ważna jest także jak najwcześniejsza, systematyczna rehabilitacja. Dlatego terapeuci Dźwięków Marzeń dojeżdżają do domów tych dzieci, które mieszkają daleko od ośrodków rehabilitacji i pomagają im opanować mowę i język, włączając do ćwiczeń także rodziców. Każdego roku w terapii zapewnionej przez Fundację uczestniczy ok. 300 dzieci w wieku 0-4 lat, który jest kluczowy dla rozwoju mowy człowieka.

Dopełnieniem całorocznej rehabilitacji domowej są letnie turnusy, podczas których dzieci biorą udział w intensywnej terapii indywidualnej i grupowej prowadzonej przez sztab specjalistów: logopedów i logorytmików. W zajęciach dzieciom towarzyszą rodzice, aby jeszcze lepiej wspierać swoje pociechy w postępach w mowie. Mogą oni także pogłębić swoją wiedzę na temat potrzeb dziecka z wadą słuchu oraz skorzystać z porady psychologa. Forma warsztatów, prowadzonych w przyjaznej atmosferze i w oderwaniu od codziennych spraw, sprzyja sukcesom w rehabilitacji, a pobyt na turnusie pozwala uczestnikom budować znajomości i wspierać się wzajemnie w terapii swoich dzieci.

W tym roku odbywa się siódma edycja wakacyjnej rehabilitacji Dźwięków Marzeń w Serocku, , gdzie Fundacja Orange przygotowała pobyt dla 90 dzieci oraz ich rodziców. W poprzednich latach skorzystało z wyjazdów 850 dzieci z całej Polski. Nad rehabilitacją na każdym turnusie czuwa 8 terapeutów. Dwutygodniowy pobyt, tak jak i całoroczna rehabilitacja, jest bezpłatny.

Co roku gościem specjalnym turnusów jest ambasadorka programu Dźwięki Marzeń – aktorka i piosenkarka Olga Bończyk, która wychowała się w rodzinie osób niesłyszących. W czasie tych spotkań jest czas na wspólne zdjęcia i rozmowy z podopiecznymi. „Fundacja Orange pomaga dzieciom niesłyszącym przechodzić w sposób niesamowity  ze świata ciszy do świata dźwięków. Dlatego jestem dumna i szczęśliwa, że jestem w tym programie”– mówi aktorka.

Więcej informacji o programie: www.dzwiekimarzen.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *