DOMOWE SPOSOBY: JAK PRZYWRÓCIĆ NATURALNĄ BIEL NASZYM ZĘBOM?

Zdrowy uśmiech to zdrowe i białe zęby, które są podstawą dobrego samopoczucia i pewności siebie. Sposobów na biel jest wiele, a zdania na ich temat różne. Jakimi metodami w domu najlepiej upiększać uśmiech?

Kolor naszych zębów jest uwarunkowany wieloma czynnikami. Naturalny odcień może wahać się od bieli, po odcienie żółte, szarobrunatne lub sinoniebieskie, o czym najczęściej decydują geny oraz stopień mineralizacji tkanek, ich skład chemiczny i kolor zębiny. Na grubość i barwę szkliwa istotny wpływ ma także wiek pacjenta oraz jego nawyki związane z dietą, używkami (nikotyna, herbata, czerwone wino), choroby ogólne, jak również zażywanie antybiotyków, zwłaszcza tych z grupy tetracyklin – sugerują specjaliści z Wirtualnej Kliniki. Ogromną rolę w tym procesie odgrywa endodocja, która zawsze osłabia ząb, jaki po pewnym czasie ciemnieje, co wymusza zastosowanie protetycznych rozwiązań w postaci korony lub licówki głównie ze względów estetycznych. Warunkiem niezbędnym utrzymania satysfakcjonujących efektów jest także podstawowa higiena jamy ustnej, eliminująca złogi nazębne.

Jeśli kolor naszych zębów jest względnie zadowalający, a delikatne przebarwienia nie wymagają wizyty u dentysty, można spróbować pomóc im sposobami domowymi. Na rynku jest kilka bezpiecznych i tańszych od zabiegów gabinetowych metod, takich jak pasty, żele z nakładkami oraz nasączone substancjami wybielającymi paski. Jak działają?

Skuteczność reklamowanych past wybielających w rzeczywistości jest tak mała, że z bólem można byłoby im nadać miano „rozjaśniających”. Robią to, ale nie wybielają. Ponadto, każda kość jest inna, a zatem inna będzie podatność na „wybielanie”. Te osoby, których zęby reagują bólem na zimno i ciepło, powinny unikać pasty wybielającej, z uwagi na dużą zawartość substancji ścierających, które jeszcze bardziej zwiększają tę nadwrażliwość. Ogólnodostępnymi preparatami do domowego wybielania są również żele oraz paski wybielające, które posiadają substancje aktywne, pozwalające osiągnąć bielsze zęby o 2-4 tony, a efekt wybielenia widoczny po miesiącu, utrzyma się około roku – tłumaczą eksperci z wirtulnaklinika.pl. Paski nasączone żelem wybielającym niestety nakłada się tylko do okolic czwórek (dolnych i górnych), zatem efektu w partiach mniej dostępnych nie będzie. Minusem tych metod jest również to, że mogą podrażniać dziąsła i wywoływać nadwrażliwość zębów.

W zakresie domowych metod wybielania zębów, najpopularniejsze są wciąż „babcine sposoby”, do wykorzystania których wystarczą nam popularne w każdej kuchni:  cytryna i soda oczyszczona. Sok z cytryny, który ma właściwości wybielające można wycisnąć w postaci kilku kropel na szczoteczkę z pastą i myć zęby standardową techniką. Można również użyć do tego kawałka (wyparzonej wcześniej) skórki, jaką trzeba przetrzeć łuki zębowe, a następnie dokładnie je wypłukać. Przy okazji, resztkę niewykorzystanej skórki bądź połówki cytryny, możemy zużyć do wybielenia paznokci, wbijając się opuszkami w miąższ. Wybielanie zębów cytryną możemy wzmocnić, dodając jej sok do sody oczyszczonej. W tym celu należy nałożyć na szczoteczkę taką ilość mikstury, jak w przypadku pasty do zębów, rozprowadzić ją i trzymać na zębach przez kilka minut. Po tym czasie można zastosować pastę lub wypłukać. W tym przypadku procedury nie należy nadużywać i stosować częściej niż raz w tygodniu, z uwagi na abrazyjne działanie sody, która przy częstszym zastosowaniu, może uszkodzić szkliwo.

Powyższe sposoby, dość bezpieczne, są zdecydowanie najtańsze, jednakże rezultaty nie są satysfakcjonujące i w konsekwencji większość pacjentów decyduje się na wizytę w gabinecie, zwłaszcza, kiedy zależny nam na czasie i oczekujemy profesjonalnych efektów.

Jeśli nie jesteście zwolennikami domowych metod, możecie skorzystać z wielu metod dostępnych w gabinetach dentystycznych. Więcej o nich na stronie http://wirtualnaklinika.pl/category/stomatologia-estetyczna/wybielanie/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *