Słowo „zdrowie” jest obecnie bardzo często używane. Słyszy się o najnowszym suplemencie, który ma sprawić, że będziesz zdrowszy, gazety publikują rankingi zdrowotne miast i krajów, nawet lekarze mówią o zdrowiu swoich pacjentów. Jest to termin, który dla każdego oznacza coś innego.

  • Ale czym jest zdrowie?

  • Co oznaczają te wszystkie definicje?

  • I skąd wiemy, kiedy ktoś je osiągnął?

Przyjrzyjmy się kilku popularnym definicjom zdrowia:

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definicja zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest wyspecjalizowaną agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za poprawę zdrowia na świecie. W 1948 roku zdefiniowali zdrowie jako „stan pełnego fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu, a nie tylko brak choroby lub niedomagania.”

Innymi słowy: sprawność, a nie tylko kondycja.

Definicja ta wykracza poza tradycyjne wyobrażenia o zdrowym odżywianiu i ćwiczeniach, obejmując dobrostan psychiczny; wsparcie społeczne; bezpieczeństwo; harmonię z naturą; szacunek dla samego siebie; osobistą autonomię; godność i szacunek dla innych.

CDC Definicja zdrowia

  • Zdrowie to stan pełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego.

  • Nie jest to jedynie brak choroby.

  • Obejmuje sprawność fizyczną, pozytywną samoocenę, zdrowe relacje rodzinne, poczucie celu w życiu, komunikatywną pracę lub odpowiedni dochód na schronienie i jedzenie.

Harvard Public School of Health definicja zdrowia

Zdrowie jest zasobem do codziennego życia, a nie celem życia. Definiuje się je jako „stan pełnego fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu, a nie tylko brak choroby lub niedomagania.”

Inicjatywy promocji zdrowia mają na celu poprawę zdrowia i/lub zmniejszenie ryzyka choroby lub urazu poprzez edukację, zmianę stylu życia, rozwój społeczności i inne działania.

Wiele się mówi o zdrowiu, ale nie zawsze istnieje jego jasna definicja.

O zdrowiu mówi się dużo, ale nie zawsze istnieje jego jednoznaczna definicja. Istnieje wiele definicji „zdrowia”, które różnią się od siebie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Centers for Disease Control and Prevention (CDC) oraz Uniwersytet Harvarda mają swoje własne definicje zdrowia i dobrego samopoczucia. To, którą z nich wybierzesz, zależy od tego, jakie są Twoje potrzeby.

Wniosek:

O zdrowiu mówi się dużo, ale nie zawsze istnieje jego jednoznaczna definicja. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje zdrowie jako „stan pełnego fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu, a nie tylko brak choroby lub niedomagania.” Centers for Disease Control and Prevention (CDC) definiuje zdrowie jako „ogólny stan bycia zdrowym w ciele, umyśle, duchu lub wszystkich trzech.” Harvard Public School of Health bierze to o krok dalej, wyjaśniając, że zdrowie to coś więcej niż tylko dobre samopoczucie; obejmuje również bycie aktywnym fizycznie, stosowanie odżywczej diety i uzyskanie odpowiedniej ilości snu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *