Co zrobić, gdy dojdzie do pęknięcia żylaka na nodze?

Pękanie żylaków jest dolegliwością, na którą narażone są osoby z przewlekłą niewydolnością żylną. Co sprzyja ich pękaniu i jak postępować wtedy, gdy dojdzie do takiego urazu?

Przyczyny pękania żylaków

Żylakami określa się rodzaj zmian żylnych o charakterze poszerzonych, krętych, sinawych żył. Dochodzi do nich na skutek nieprawidłowego przepływu krwi, co prowadzi do przewlekłej niewydolności żył.

Żylaki są spowodowane wieloma czynnikami. Najczęściej pękające żylaki na nogach są rezultatem urazu, na przykład mogą pojawić się na skutek uderzenia kończyną o mebel, zadrapania przez zwierzę, upadku. Również do takiej dolegliwości może dojść na skutek uprawiania sportów, długotrwałego stania lub siedzenia, gdy ciśnienie w żyłach jest podwyższone. Powstają również przez długotrwałe stanie lub siedzenie przez długi czas.

Czynniki ryzyka żylaków mogą obejmować wiek, genetykę i zawód, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie jest ryzyko, aby można było podjąć kroki w celu ich zmniejszenia.

Pęknięcie żylaka bez przerwania ciągłości skóry

Gdy uraz jest pomniejszy, zwykle nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Wówczas żylak może spowodować wewnętrzny wypływ krwi, co prowadzi do bólu, siniaka lub krwiaka.

W takim przypadku zalecane jest przede wszystkim zastosowanie opatrunku uciskowego w miejsce urazu, aby zmniejszyć wypływ krwi z uszkodzonej żyły. Zaleca się też trzymanie kończyny z urazem w wysokiej pozycji.

Pęknięcie żylaka z przerwaniem ciągłości skóry

Co zrobić gdy pęknie żylak na nodze, natomiast dochodzi też do przerwania ciągłości skóry?

Gdy rana jest niewielka, należy ją zdezynfekować i nałożyć opatrunek. Zdarza się jednak, że pęknięcie jest duże. W takiej sytuacji może też pojawić się intensywny krwotok, dlatego konieczna będzie szybka interwencja lekarska.

W przypadku przewlekłej niewydolności żylnej oraz żylaków zalecana jest również kompresjoterapia, która polega na noszeniu wyrobów uciskowych. Zaliczane są do nich podkolanówki, pończochy, legginsy oraz rajspoty antyżylakowe.

Jak zapobiegać powstawanie żylaków?

Żylaki są najczęstszym rodzajem problemu żylnego i mogą tworzyć się na dowolnej części ciała. Żylaki są spowodowane niezdolnością pompowania krwi z powrotem do serca, co nazywa się niewydolnością żylną.

Istnieje wiele sposobów zapobiegania powstawaniu żylaków, takich jak noszenie pończoch uciskowych takich jak https://dlakompresji.pl/92-ponczochy, unikanie stania przez długi czas i właściwa pielęgnacja stóp.

Żylaki to częsty problem, na który cierpi wiele osób. Nie należy bagatelizować ponieważ może powodować dyskomfort i ból, które mogą ograniczać jakość życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *