Tarczyca to gruczoł odpowiedzialny za wydzielanie hormonów. Zaburzenia związane z jego funkcjonowaniem mogą prowadzić do takich chorób jak: nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto, nowotwory, wole guzkowe oraz choroba Gravesa-Basedowa.

 

Profilaktyka chorób tarczycy

 

Utrzymanie tarczycy w zdrowiu jest niezwykle istotne, ponieważ już nawet niewielkie zaburzenia mogą spowodować poważne problemy w funkcjonowaniu organizmu. Może to wpłynąć między innymi na osłabienie serca, spadek nastroju, a także problemy urodowe. Warto więc regularnie obserwować ten narząd, aby móc wcześnie zareagować w przypadku jakichś nieprawidłowości. Jeśli takie zostaną zauważone, należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą w dziedzinie endokrynologii we Wrocławiu lub innym mieście.

 

Choroba Hashimoto

 

Choroba Hashimoto to zapalenie tarczycy, często będące przyczyną powiększenia gruczołu tarczowego. Najczęściej występuje u kobiet, powodując nieodwracalne zmiany, zarówno w organizmie, jak również wyglądzie zewnętrznym. Osoba chora jest osłabiona, często odczuwa zmęczenie, przybiera na wadze, jest nerwowa, ma zaburzenia koncentracji oraz nadmiernie się poci. Leczenie polega na podawaniu preparatu tyroksyny, z uwzględnieniem wagi ciała oraz indywidualnej reakcji na lek. Nieleczona choroba może doprowadzić do niedorozwoju umysłowego, dlatego nie można lekceważyć żadnych jej objawów. Profesjonalnych porad można zasięgnąć u prywatnych lekarzy lub wklinikach endokrynologicznych we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu lub Krakowie.  

 

Nadczynność tarczycy

 

Nadczynność tarczycy jest coraz częstszą chorobą i dotyczy obecnie około 2% wszystkich mieszkańców świata. Jest to zaburzenie związane z nadmierną produkcją hormonów i może doprowadzić do poważnych zmian w organizmie. Podobnie jak w przypadku Hashimoto, chorują na nią głównie kobiety. Schorzenie objawia się kołataniem serca, drżeniem dłoni, bezsennością, znaczną utratą wagi. Wcześnie zdiagnozowaną nadczynność można skutecznie leczyć i uchronić organy przed uszkodzeniem. Rozpoznawaniem takich zaburzeń zajmują się specjaliści chorób endokrynologicznych we Wrocławiu lub w innych miastach, nie tylko wojewódzkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *