Pacjenci ze spastycznością poudarową nareszcie leczeni

Nowa lista leków refundowanych Ministerstwa Zdrowia przynosi wyczekiwaną zmianę dla osób po udarze mózgu – w życie wchodzi program, który zapewni prawidłową rehabilitację oraz przyczyni się do znaczącej poprawy sytuacji pacjentów zmagających się ze spastycznością poudarową.

Każdego roku w Polsce udaru mózgu doznaje ok. 75 tys. osób.  Co piąty pacjent w wyniku udaru cierpi z powodu spastyczności. Pojawia się ona u dorosłych, gdy mięśnie nie odpowiadają na wysyłane przez mózg sygnały dotyczące rozluźnienia mięśni. Spastycznie napięcie mięśniowe towarzyszy niedowładowi w około 35 proc. przypadków. Bardzo często stanowi główny problem w rehabilitacji i codziennym życiu, ponieważ jest źródłem dotkliwego bólu. Leczenie toksyną botulinową to sprawdzona i powszechnie stosowana na świecie terapia spastyczności, która do tej pory nie była dostępna dla polskich pacjentów.

„Z wielką radością przyjmujemy informację, że z dniem 1 marca 2014r. toksyna botulinowa weszła na listę leków refundowanych w Polsce. Dzięki temu wiele osób dotkniętych spastycznością będzie mogło skorzystać z leczenia ” – mówi Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu.  

„Jest to ogromny postęp i słuszny krok Ministerstwa Zdrowia w kierunku umożliwienia polskim pacjentom dostępu do nowoczesnych terapii. Z pewnością przyniesie to wymierne skutki w leczeniu oraz przyczyni się do znaczącej poprawy jakości życia wielu osób ze spastycznością poudarową”- powiedział prof. Jarosław Sławek z Interdyscyplinarnej Grupy Ekspertów ds. spastyczności.

Interdyscyplinarna Grupa Ekspertów ds. Spastyczności

Interdyscyplinarna Grupa Ekspertów ds. Spastyczności wydała stanowisko w sprawie leczenia spastyczności za pomocą toksyny botulinowej. W jej skład wchodzą: prof. Jarosław Sławek, prof. Andrzej Bogucki, dr Marta Banach, prof. Anna Członkowska, prof. Andrzej Friedman, dr Maciej Krawczyk, prof. Andrzej Kwolek, prof. Józef Opara, dr Stanisław Ochudło, dr Jacek Zaborski.

Fundacja Udaru Mózgu

Fundacja Udaru Mózgu powstała, aby zwrócić uwagę na wszystkie problemy związane z udarem mózgu oraz konsolidować działalność wszystkich środowisk i grup społecznych, które są zainteresowane poprawą sytuacji osób po udarze w Polsce. Celem Fundacji jest działalność na rzecz chorych i ich rodzin, a także poprawa ochrony zdrowia i opieki społecznej w tym obszarze. FUM jako jedyna polska organizacja jest członkiem Stroke Alliance for Europe oraz partnerem World Stroke Organization.

 
PR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *