Bakteria Helicobacter pylori a anemia

Odkrycie zasiedlającej żołądek bakterii Helicobacter pylori (H. pylori) zmieniło oblicze współczesnej gastroenterologii. Dzięki niemu poznaliśmy przyczynę wielu schorzeń, w tym choroby wrzodowej, zapalenia błony śluzowej żołądka i raka żołądka. Co ciekawe, najnowsze badania wykazały związek między zakażeniem H. pylori i niektórych chorób zlokalizowanych poza żołądkiem.

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori (H. pyliori) jest powszechne. Drobnoustrojem tym zainfekowanych jest około 50% ludności świata. W Polsce zakażonych jest 84 proc. osób dorosłych i 32 proc. dzieci do 18 roku życia, co stawia nas w czołówce krajów europejskich o dużym rozpowszechnieniu zakażenia.

U około 10%-20% zakażonych bakterią rozwijają się choroby wywołane przez ten drobnoustrój. Do częstszych spośród tych chorób należą zapalenie żołądka i wrzody trawienne żołądka lub dwunastnicy, a do rzadszych – m. in. rak żołądka.

Bakteria H. pylori ma też związek z chorobami występującymi poza żołądkiem. W najnowszych badaniach udowodniono, że istnieje powiązanie tego drobnoustroju z niewyjaśnioną co do przyczyn niedokrwistością z niedoboru żelaza[1]. Dlatego u osób z potwierdzeniem lub podejrzeniem zakażenia H. pylori należy rozważyć suplementację żelaza i witaminy B12 (np. preparatem Szelazo+SR).

 

***

Szelazo+SR to nowoczesny suplement diety zawierający żelazo chelatowane. Chelat żelaza jest najlepiej przyswajaną i najlepiej tolerowaną przez organizm ludzki formą tego mikroelementu. Można go stosować bez obaw o nudności, biegunki, zaparcia, czy bóle żołądka, na które najczęściej skarżą się osoby stosujące preparaty żelaza starszej generacji. Szelazo+SR ma postać kapsułki o przedłużonym uwalnianiu (SR), co sprzyja lepszemu wchłanianiu oraz lepszej tolerancji codziennego przyjmowania preparatu. Zawarta w produkcie witamina C uczestniczy we wchłanianiu żelaza, a witaminy B6, B12 i kwas foliowy wzmacniają efekt krwiotwórczy suplementacji tego pierwiastka.

Szelazo+SR dostępne jest w aptekach bez recepty. Ceny sugerowane Szelazo+SR w aptekach: opakowanie zawierające 30 kapsułek – ok. 18 PLN, opakowanie zawierające 60 kapsułek – ok. 26 PLN.

Więcej informacji, porad i ciekawostek dotyczących diety bogatej w żelazo i suplementacji tego pierwiastka można znaleźć na www.szelazo.pl . Informacje dla lekarzy i farmaceutów dostępne są na stronie http://www.szelazo.pl/lekarze_i_farmaceuci/


 


[1]  Komunikat powstał na podstawie:

  1. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii dotyczące diagnostyki i leczenia zakażenia Helicobacter pylori, Medycyna Praktyczna 5/2014
  2. http://www.nature.com/nrgastro/journal/v11/n4/full/nrgastro.2013.243.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *