Do pierwotnego zakażenia wirusem opryszczki dochodzi zazwyczaj już we wczesnym dzieciństwie. A co powoduje, że uciążliwa dolegliwość nagle powraca?
Zakażenie pierwotne będące wynikiem naszego pierwszego kontaktu z opryszczką u wielu osób przebiega bezobjawowo lub nie jest rozpoznane. Wirus, który dostał się do organizmu, migruje do komórek nerwowych, gdzie pozostaje w stanie uśpienia. Istnieje wiele czynników – zarówno fizjologicznych, jak i środowiskowych – przyczyniających się do jego aktywacji. Częstotliwość z jaką powraca opryszczka bywa różna. Mogą to być tygodnie, miesiące, lata lub może się już nie pojawić wcale. Nie jest jednak możliwe całkowite pozbycie się wirusa HSV-1 z organizmu. Jeśli raz staniemy się nosicielem, pozostajemy nim na zawsze.
Co aktywuje wirusa?
Niekiedy wystarczy łyk herbaty z kubka osoby zakażonej lub skorzystanie z tych samych kosmetyków do ust czy sztućców. Czynniki wywołujące opryszczkę są dla każdego inne. Częstszym powodem aktywacji uśpionego wirusa jest stan obniżonej odporności, do którego dochodzi w wyniku choroby, przemęczenia czy chociażby dużego stresu. Opryszczka może być też spowodowana warunkami atmosferycznymi. Zbyt długie przebywanie na słońcu lub na mrozie sprawia, że usta stają się suche, popękane i tracą swoją naturalną barierę ochronną. Stają się tym samym bardziej narażone na działanie wirusa. Jego aktywacji sprzyjają również nagłe wahania temperatury. Przebywając w klimatyzowanych pomieszczeniach, narażamy nasz organizm na wychłodzenie. Taki stan może doprowadzić do przeziębienia, a nawet gorączki, która dodatkowo osłabia organizm. Pierwszymi objawami nawrotu nieestetycznej zmiany są najczęściej: świąd, pieczenie, mrowienie i mocniejsze zaczerwienianie skóry na krawędzi ust. Jest to czas, kiedy możemy jeszcze zahamować rozwój opryszczki. Niezbędna jest jednak natychmiastowa i właściwa reakcja.
Leczenie opryszczki
Większość dostępnych na rynku środków przeciw opryszczce działa wewnątrz zainfekowanej już komórki, zapobiegając rozprzestrzenianiu się wirusa HSV-1. Aby jednak nie dopuścić do powstania bolesnej nadżerki, warto sięgnąć po lek, który zadziała wcześniej, jak np. krem Erazaban. Dzięki zawartości opatentowanej substancji czynnej Dokozanol wzmacnia on barierę ochronną i blokuje dostęp wirusów do zdrowych komórek skóry. W ten sposób zapobiega ich namnażaniu się, dzięki czemu znacznie skraca czas trwania dolegliwości, jak również łagodzi jej przebieg. Szybko zastosowany Erazaban, pomoże pozbyć się opryszczki w bardzo krótkim czasie.
Nie sposób ustrzec się przed większością czynników aktywujących wirusa HSV-1. Dlatego warto mieć zawsze przy sobie preparat, który powstrzyma rozwój niechcianej zmiany na ustach.
„Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu”.
PR
Jan Zdrowotny, jest naszym specjalistą od różnych informacji medycznych, jest postacią wybitną w swojej dziedzinie. Jego głęboka wiedza i doświadczenie w medycynie czynią go cenionym ekspertem, zarówno wśród pacjentów, jak i kolegów z branży. Zdrowotny jest znany z umiejętności przekazywania skomplikowanych informacji medycznych w sposób zrozumiały dla szerokiej publiczności, co przyczynia się do lepszego zrozumienia i świadomości zdrowotnej w społeczeństwie. Jego praca ma istotny wpływ na poprawę jakości opieki zdrowotnej oraz edukację pacjentów w zakresie różnych zagadnień medycznych.