Życie z reumatoidalnym zapaleniem stawów

Pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów w skrócie „rzs” wiedzą, że to postępujący i przewlekły proces zapalny z okresami remisji i zaostrzeń. Początkowo występuje w błonie maziowej stawów, prowadząc do degeneracji tkanek, zniekształceń oraz upośledzenia czynności stawów.

Przyczyny

Przypuszcza się, że za patogenezę choroby mogą odpowiadać grzyby, bakterie i wirusy, jednak do tej pory nie zostało to udowodnione naukowo. Czynnikiem powodującym występowanie choroby może być np. uraz, stres, poród, zakażenie bakteryjne, znaczny wysiłek fizyczny.

Występowanie

Reumatoidalne zapalenie stawów dotyczy trzykrotnie częściej kobiet niż mężczyzn. Pierwsze objawy obserwuje się w 5, rzadziej w 3 dekadzie życia. Początek choroby jest na ogół powolny, występują poranne bóle stawów, mięśni, stany podgorączkowe, zmniejszenie łaknienia i parastezje w kończynach. W typowych przypadkach zmiany zapalne początkowo zajmują stawy nadgarstkowe, śródręcznopalcowe albo międzypaliczkowe bliższe rąk, rzadziej duże stawy lub stawy stóp. Stopniowo dochodzi do zniekształceń, bardzo charakterystycznych właśnie w stawach rąk, tj. podwichnięcia, przeprosty, ulnaryzacja i inne. Skóra jest wilgotna, chłodna i ścieńczała.

Leczenie

Chorych na reumatoidalne zapalenie stawów powinno się leczyć kompleksowo. Najczęściej łączy się stosowanie środków farmakologicznych z kinezyterapią, fizykoterapią, psychoterapią oraz w razie potrzeby z zabiegami operacyjnymi. O tym, jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów przeczytają Państwo w poradniku dla chorych w formie książki, którą serdecznie polecamy.

Poradnik do kupienia w dwóch formatach:

Ebook

http://www.ebooki123.pl/jak-leczyc-reumatoidalne-zapalenie-stawow-poradnik-dla-chorych_p5

oraz

Druk

http://selkar.pl/aff/szkolenia24h/products/show/237368

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *