Wrocławski len nominowany do medycznego Nobla

Wrocławski len nominowany do prestiżowej nagrody naukowej Prix Galien – odpowiednika Nobla w dziadzinie farmacji i medycyny

Projekt Nowoczesnego Lnu zespołu profesora Jana Szopy-Skórkowskiego, wrocławskiego biotechnologa, został nominowany do prestiżowej nagrody naukowej Prix Galien.

Zamierzeniem projektu jest wytworzenie i analiza  typów lnu, z których powstaną kolejne produkty medyczne i kosmetyczne. W wyniku dotychczas prowadzonych prac zespół profesora Szopy-Skórkowskiego opracował znane opatrunki lniane na rany odporne na leczenie, unikalne żele na schorzenia skóry oraz projekt alternatywnego antybiotyku. Unikalne opatrunki lniane, żele, oleje lniane, półprodukty do produkcji leków i kosmetyków dostępne w sprzedaży poprzez Fundację Linum to efekty wprowadzenia do produkcji dotychczasowych wyników prac badawczych.

To jest naturalny rozwój naszych prac badawczych nad lnem – mówi profesor Jan Szopa-Skórkowski.- Mamy doskonałe rezultaty, nasze opatrunki pomagają ludziom którzy cierpią na wieloletnie rany i problemy skórne. Teraz okazuje się, że produkty z lnu mają właściwości przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe.

Generalną właściwością związków obecnych w Nowoczesnym Lnie jest ich funkcja antyoksydacyjna (przeciwzapalna, przeciwmiażdżycowa, przeciwnowotworowa, przeciwbakteryjna). Produkty pochodzące z nowych odmian lnu mogą zostać wykorzystane w leczeniu stanów zapalnych u ludzi oraz w leczeniu i profilaktyce przeciwzakażeniowej.

Wyniki przeprowadzonych badań zostaną wykorzystane do opracowania prototypu innowacyjnych produktów prozdrowotnych i medycznych.

Projekt po zrealizowaniu części badawczej zakłada wykonanie działań wdrożeniowo – inwestycyjnych, po których zakończeniu wnioskodawca wprowadzi na rynek zupełnie nowe prozdrowotne produkty (suplementy diety, opatrunki, tkaniny medyczne) wzmacniające leczenie i profilaktykę chorób cywilizacyjnych i nowe implanty w pierwszej kolejności do zastosowania w medycynie weterynaryjnej i w perspektywie do użycia w medycynie.

Wytworzone w ramach projektu produkty posłużą jako surowiec do wytworzenia innowacyjnych produktów biotechnologicznych, a w tym:

  • suplementu diety  o charakterze preparatu przeciwmiażdżycowego,
  • żelowej emulsji olejowej przeciwzapalnej,
  • suplementu diety  o charakterze preparatu przeciwnowotworowego,
  • suplementu diety  o charakterze preparatu przeciwbakteryjnego i przeciwgrzybiczego (alternatywny antybiotyk) na bazie produktów z nowego lnu,
  • implantu weterynaryjnego jako biokompozytu zawierającego włókna nowego lnu,
  • opatrunków lnianych nowej generacji do leczenia ran i ran chronicznych,
  • wysokoreaktywnych, niskopektynowych i niskoligninowych włókien lnianych do produkcji tekstyliów i tekstyliów medycznych,
  • wysokoreaktywnych biopolimerów jako nośników leków i substancji regeneracyjnych.

 

Wszystkie proponowane do wytworzenia produkty stanowią innowacyjność produktową w skali świata – są oparte o wyjątkowe na skalę światową rozwiązania dotąd niewystępujące na rynku medycznym.

Projekt Nowoczesny Len znakomicie wpisuje się w ostatnie wydarzenie naukowe oraz przyszłościowe plany naukowo-badawcze Komisji Europejskiej. W listopadzie 2010 odbyła się konferencja międzynarodowa (International Conference on Antimicrobial Research w Valladolid, Hiszpania) która zgromadziła ponad 500 naukowców z 60 krajów i była w całości poświęcona poszukiwaniu substancji produkowanych przez rośliny o właściwościach przeciwzakażeniowych co wskazuje na ważność i aktualność poszukiwań alternatywy dla kurczącej się listy skutecznych antybiotyków. Na uwagę zasługuje, że tylko dwa doniesienia naukowe dotyczyły celowych zmian w metabolizmie roślin (nadprodukcja fenylopropanoidów) wiodących do syntezy substancji przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybowych. Oba doniesienia dotyczyły lnu transgenicznego będącego składową tego projektu.

Realizację projektu w zakresie biotechnologii zapewnia zespół badawczy Zakładu Biochemii Genetycznej Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem prof. Jana Szopy-Skórkowskiego. Zespół legitymuje się największymi osiągnięciami w Polsce  w zakresie konstrukcji nowych typów użytkowych lnu, czego dowodem są liczne publikacje naukowe w renomowanych naukowych czasopismach. Ponadto zespół naukowy prof. Jana Szopy-Skórkowskiego współpracuje z innymi podmiotami umożliwiającymi realizację niniejszego projektu. W prace zaangażowane są m.in. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i prywatni przedsiębiorcy, Madex, Mabis, LeczniczyLen, OZE Sp z o.o. powstała na bazie Zakładów Lniarskich Orzeł w Mysłakowicach oraz Oleowita i LenPharma. Firma LenPharma posiada doświadczenie w zakresie wytwarzania i optymalizacji tkaniny do zastosowań biomedycznych i zapewnia wytworzenie tkaniny opatrunkowej i opatrunków do leczenia przewlekłych ran. Fundacja Linum zapewnia wytworzenie prototypów preparatów przeciwmiażdżycowego, przeciwnowotworowego i przeciwbakteryjnego, Fundacja dysponuje niezbędnym know-how do przygotowania tych prototypów. Dodatkowo prace naukowe w zakresie tego projektu umożliwia współpraca z Wrocławskim Centrum Badań EIT+.

Międzynarodowy konkurs Prix Galien nagradza i promuje innowacyjne osiągnięcia farmacji i medycyny od 1970 roku. Fundatorem nagrody był francuski farmaceuta Roland Mehl.

Nazwa Prix Galien pochodzi od imienia Klaudiusza Galena, rzymskiego lekarza greckiego pochodzenia. Nagroda jest wyjątkowym wyróżnieniem, cieszącym się najwyższym uznaniem światowej farmacji i medycyny, przez co traktowana jest jako odpowiednik Nagrody Nobla w tych dziedzinach. Przyznawana jest firmom za opracowanie innowacyjnych produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz naukowcom za przełomowe dokonania.

Konkurs o nagrodę Prix Galien odbywa się corocznie w 12 krajach. W tym roku, wydawnictwo medyczne Elsevier Urban&Partner organizuje I polską edycję. Nowoczesne osiągnięcia medycyny oceniać będzie Kapituła Konkursowa, której skład wypełnią czołowi polscy naukowcy i lekarze praktycy.

 

PR

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *