W służbie zdrowiu – Knauf AMF szkoli projektantów obiektów medycznych

Od października 2013 roku firma Knauf AMF prezentuje swoje rozwiązania dla służby zdrowia na konferencjach pt. „Projektowanie obiektów medycznych – teoria, praktyka, rzeczywistość” zorganizowanych przy współpracy z Izbą Architektów RP. W 2013 roku szkolenie obejmuje swoim zasięgiem pięć miast: Warszawę, Kraków, Wrocław, Gdańsk oraz Poznań.

Pod wpływem zaleceń Unii Europejskiej do 2015 roku polska służba zdrowia musi poradzić sobie między innymi z rosnącą liczbą zakażeń czy nadmiernym hałasem utrudniającym życie pacjentów. Wymaga to podwyższenia standardów wyposażenia budynków. Podczas konferencji pt. „Projektowanie obiektów medycznych – teoria, praktyka, rzeczywistość” projektanci i architekci mają okazję zapoznać się z systemami sufitowymi firmy Knauf AMF dedykowanymi dla branży medycznej.

Standard polskich placówek wciąż pozostaje w tyle za zachodnioeuropejskimi wzorcami wyglądu i wyposażenia obiektów medycznych. Zdobyliśmy duże doświadczenie przy wielu inwestycjach budowlanych z zakresu opieki zdrowotnej i chcemy pomóc naszym projektantom – mówi Krzysztof Szczepaniak, dyrektor przedstawicielstwa w Polsce firmy Knauf AMF.

Higiena i zwalczanie mikroorganizmów

Szpitale i inne jednostki ochrony zdrowia to obiekty o wysokich wymaganiach funkcjonalnych – oprócz standardowych wyzwań związanych z montażem sufitów podwieszanych i zapewnieniu we wnętrzu odpowiednich parametrów akustycznych, trzeba przede wszystkim zadbać o zachowanie czystości środowiska wewnętrznego budynku. To właśnie z myślą o takich realizacjach opracowana została nasza gama produktów higienicznych – dodaje Krzysztof Szczepaniak.

Największym wyzwaniem dla projektantów są pomieszczenia o podwyższonej aseptyce– np. sale operacyjne. Oczyszczone powietrze wprowadza się do nich dzięki systemowi wentylacji mieszanej (TMS) oraz systemom niskoburzliwego przepływu wyporowego. Szczególnie w pierwszym przypadku niezbędne są rozwiązania sufitowe, które nie oddają zanieczyszczeń pod napływem naporu mieszanki powietrza. Płyty sufitowe THERMATEX Thermaclean S i THERMATEX Schlicht z uszczelnieniem akrylowym posiadają 4 klasę w dziewięciostopniowej skali czystości pomieszczeń wg ISO (gdzie klasa 1 oznacza najwyższy poziom czystości).

Kolejną kluczową kwestią jest zapobieganie przenoszeniu i rozprzestrzenianiu się bakterii i grzybów – nie tylko na salach operacyjnych, ale również w gabinetach, na korytarzach czy w pokojach pacjentów. Ten problem rozwiązują płyty z powłoką Hygena. Ich bakteriobójcza i grzybostatyczna powierzchnia powstrzymuje rozwój mikroorganizmów, a przy tym jest łatwa w czyszczeniu.

Linie płyt higienicznych KNAUF AMF to nasza odpowiedź na niezwykle rygorystyczne wymagania stawiane produktom w pomieszczeniach aseptycznych. Doskonałe właściwości akustyczne oraz wyjątkowa relacja ceny do jakości czynią z nich idealne produkty do stosowania w szpitalach, przychodniach czy innych jednostkach służby zdrowia – podsumowuje Krzysztof Szczepaniak.

Do końca listopada 2013 roku konferencje pt. „Projektowanie obiektów medycznych – teoria, praktyka, rzeczywistość” odbędą się w Gdańsku i Poznaniu. Oprócz prezentacji produktowych w programie są także wykłady na temat optymalizacji funkcjonalnej i technicznej obiektów opieki zdrowotnej.

 

Program konferencji „Projektowanie obiektów medycznych – teoria, praktyka, rzeczywistość”:

13.11.2013 r. – Gdańsk

11.45-12:00

Rejestracja uczestników

12:00-12:10

Rozpoczęcie spotkania, powitanie gości, wprowadzenie w tematykę konferencji

12:10-13:00

„Układ przestrzenno funkcjonalny szpitala ogólnego”,
dr hab. inż. arch.
Andrzej Kohnke

13:00-13:15

Sanitec Koło i Keramag. Wyposażenie łazienek dla osób starszych i niepełnosprawnych”, Adrian Burzyk, Sanitec Koło.

13:15-13:45

Wyposażenie pomieszczeń sanitarnych w obiektach medycznych”,
Rafał Kaźmierski, Lehnen Polska.

13.45-14.00

Przerwa na kawę, rozmowy kuluarowe.

14.00-14.30

Innowacyjne rozwiązania pokrycia ścian dedykowane dla ośrodków medycznych – tapety kontraktowe”,

Daria Wassermann, Newmor Polska.

14.30-14.45

Tanie i funkcjonalne sufity i okładziny akustyczne z wełny mineralnej”,
Romuald Wilk, Knauf AMF.

14.45-15.45

Wymagania higieniczne i zdrowotne wynikające z aktualnych przepisów dla obiektów medycznych – szpitale, przychodnie, gabinety do prowadzenia praktyki zawodowej”,
mgr inż. Barbara Berent-Zamojska, rzeczoznawca ds. sanitarno-higienicznych

15.45-16.00

Podsumowanie spotkania, pytania, dyskusja

14.11.2013 r. – Poznań

10:45-11:00

Rejestracja uczestników

11:00-11:10

Rozpoczęcie spotkania, powitanie gości, wprowadzenie w tematykę konferencji

11:10-12:00

„Studium przypadku – projekty rozbudowy Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 9 w Bydgoszczy o: I˚ Zespół Sal Operacyjnych z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Centralną Sterylizatornią oraz Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym, II˚ Uniwersyteckie Centrum Kliniczne”,

mgr inż. arch. Jacek Wiśniewski

12:00-12:15

Sanitec Koło i Keramag. Wyposażenie łazienek dla osób starszych i niepełnosprawnych”, Adrian Burzyk, Sanitec Koło.

12:15-12:45

Wyposażenie pomieszczeń sanitarnych w obiektach medycznych”,
Rafał Kaźmierski, Lehnen Polska.

12.45-13.00

Przerwa na kawę, rozmowy kuluarowe.

13.00-13.30

Innowacyjne rozwiązania pokrycia ścian dedykowane dla ośrodków medycznych – tapety kontraktowe”,

Daria Wassermann, Newmor Polska.

13.30.-13.45

Tanie i funkcjonalne sufity i okładziny akustyczne z wełny mineralnej”,
Romuald Wilk, Knauf AMF.

13.45-14.45

Wymagania sanitarno-higieniczne dla wybranych obiektów podmiotu leczniczego w świetle obowiązujących przepisów”,

inż. Anna Marczak, rzeczoznawca do spraw sanitarno-higienicznych.

14.45-15.00

Podsumowanie spotkania, pytania, dyskusja

Knauf AMF jest międzynarodową firmą zajmującą się produkcją kompleksowych rozwiązań sufitowych oraz ściennych. Oferta Knauf AMF sięga od produktów o wysokiej odporności ogniowej, przez rozwiązania akustyczne, aż do systemów dedykowanych do obiektów o podwyższonym reżimie higienicznym. W skład oferty Knauf AMF wchodzą także wyjątkowe rozwiązania z wełny drzewnej oferowane pod marką Heradesign. Mają one cenioną przez architektów strukturę włóknistą, znaczne zalety ekologiczne oraz regulują naturalnie mikroklimat pomieszczeń.

Fot.:Szpitalny korytarz z sufitem podwieszanym Knauf AMF

Szpitale i inne jednostki ochrony zdrowia to obiekty o wysokich wymaganiach funkcjonalnych – oprócz standardowych wyzwań związanych z montażem sufitów podwieszanych i zapewnieniu we wnętrzu odpowiednich parametrów akustycznych, trzeba przede wszystkim zadbać o zachowanie czystości środowiska wewnętrznego budynku. To właśnie z myślą o takich realizacjach opracowana została gama produktów higienicznych Knauf AMF.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *