Testosteron w sportach siłowych – rodzaje i działanie

Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jaką rolę odgrywa testosteron w czasie treningów na siłowni.

Testosteron, a trening siłowy

Testosteron jest uważany za najważniejszy męski hormon. Niestety jego poziom nie jest stały przez całą dobę. Największe jego stężenie można u siebie dostrzec rano, zwłaszcza zaraz po przebudzeniu. Po południu mężczyzna ma w sobie najmniej testosteronu, ale pod wieczór poziom ten znów się podnosi. Wiedząc o tym, łatwiej jest ustalać czas swoich treningów. I tak przykładowo, najskuteczniejsze treningi siłowe odbywają się zawsze wieczorem.

Pamiętaj jednak, że po kilku tygodniach ćwiczeń siłowych twój organizm się do nich przyzwyczai, zaprzestając produkowania większej ilości testosteronu, jak to ma miejsce w przypadku sportowca dopiero zaczynającego, a ty zaczniesz poszukiwać informacji na temat sposobów podnoszenia poziomu testosteronu. Przeczytaj wówczas poniższy artykuł i dowiedz się, jak zwiększyć produkcję testosteronu i tym samym zbudować masę mięśniową szybciej.

Niedobór testosteronu u osoby aktywnej fizycznie

Jak wiadomo, regularne trenowanie podnosi poziom testosteronu w organizmie. Jak jednak zareagować, kiedy pomimo intensywnego trenowania poziom testosteronu nagle spada?

Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, to prawdopodobnie się przetrenowałeś. Jest to najczęstsze wytłumaczenie takiej sytuacji. Dzieje się tak, ponieważ każdy sportowiec chce jak najszybciej zbudować masę mięśniową i w tym celu trenuje jak najszybciej, jak najdłużej i jak najczęściej, zapominając o najważniejszym, czyli o regeneracji. Stale uszkodzona tkanka mięśniowa, niezregenerowana prawidłowo, może prowadzić nawet do zaniku mięśni. Właśnie dlatego musisz odpoczywać i uzbroić się w cierpliwość.

W takiej sytuacji dochodzi również do nadprodukcji kortyzolu, co przekłada się na zmniejszenie stężenia testosteronu w ciele sportowca.

Rola testosteronu w organizmie mężczyzny

Testosteron to środek wytwarzany w ludzkim organizmie, w jądrach, w jajnikach bądź w nadnerczach. Nie jest on nigdzie magazynowany, dlatego jego właściwa produkcja jest tak ważna. Odpowiada on bowiem m.in. za wsparcie mięśni szkieletowych oraz ich budowanie, za owłosienie na całym ciele, tworzenie drugorzędnych cech płciowych, popęd seksualny, a nawet zachowanie. Zarówno nadmiar testosteronu, jak i niedobór testosteronu należy leczyć. Niemniej, kontrolowany nadmiar testosteronu pozwala sportowcom, zwłaszcza kulturystom, zbudować masę mięśniową.

 

 

 

Rodzaje testosteronu

Obecnie na rynku znajduje się wiele różnych rodzajów testosteronu. Dzięki temu sam możesz zdecydować o tym, czy wolisz testosteron w tabletkach (testosteron doustny), testosteron w formie maści, a może testosteron w zastrzykach (testosteron iniekcyjny). Ponadto możesz wybrać, czy wolisz ester krótki, czy długi. Różnicę w tym przypadku dostrzeżesz w częstotliwości jego przyjmowania.

Najlepszy jest testosteron iniekcyjny, omijający twoje narządy wewnętrzne. Warto też sięgnąć po testosteron, który można brać rzadko, dzięki temu unikniesz częstych zastrzyków.

Testosteron enanthate

Testosteron enanthate jest sterydem anaboliczno-androgennym, przyjmowanym przez osoby cierpiące na niedobór testosteronu oraz sportowców. Środek ten zawiera wysoko przyswajalną, syntetyczną formę testosteronu. Jego zaletą jest natomiast wydłużone działanie, w związku z tym, że testosteron enanthate jest estrem długim. Dzięki temu można go przyjmować zaledwie raz w tygodniu.

Testosteron propionat

Testosteron propionian służy do budowania masy mięśniowej w krótkim czasie. Należy go jednak przyjmować co dwa dni lub nawet codziennie, aby działał prawidłowo i skutecznie. Co ciekawe, testosteron ten można przyjmować przez długi czas, wynoszący nawet jeden rok. Wynika to z faktu, że środek ten jest bezpieczny, pod warunkiem, że stosuje się go racjonalnie.

Testosteron cypionat

Testosteron cypionate ma okres półtrwania wynoszący około 5 dni. Do jego efektów należą natomiast: działanie antykataboliczne, poprawa samopoczucia, przyjemność z treningów, przyrosty masy mięśniowej oraz siły, szybsza regeneracja, wzrost libido, także poprawa życia seksualnego.

Wypróbuj każdy z tych środków i wybierz najlepszy dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *