Soczewki kontaktowe multifokalne – na jakie wady wzroku

Coraz częstsze wady wzroku są syndromem współczesnego społeczeństwa. Nasze życie skupia się wokół komputerów oraz ich pomniejszonych wersji, które towarzyszą nam codziennie, na każdym kroku. Soczewki kontaktowe stały się rewolucją dla oczu. Na polskim rynku są dostępne od 1977 roku. Obecnie w sprzedaży jest ich ulepszona wersja, soczewki kontaktowe multifokalne.

Komfortowe rozwiązanie problemu wad wzroku

Problem wad wzroku, jest zjawiskiem, które dosięga ludzi na całym świecie. W 2014 roku w Polsce odnotowano 800 tysięcy przypadków noszenia soczewek kontaktowych, co stanowi 2% społeczeństwa. Pogarszający się wzrok jest domeną ludzi, którzy pierwszą młodość mają już za sobą. U osób po 40. roku życia naukowcy zaobserwowali naturalne predyspozycje soczewki oka, do osłabienia jego funkcjonowania. Osoby te nazywany prezbiopami. Soczewki multifokalne (progresywne) są przeznaczone właśnie dla osób z prezbiopią (co objawia się problemem widzenia w małej odległości) i pozwalają widzieć dokładnie, zarówno z bliska, jak i daleka.

Zanim nie wynaleziono soczewek korekcyjnych multifokalnych, osoby z wadami były skazane na noszenie okularów ze szkłami progresywnymi o jednolitej budowie, które umożliwiały widzenie z bliska, ale nie już z daleka. Współczesne soczewki progresywne zapewniają o wiele większy komfort noszenia, a pełna oferta dostępnych w internecie modeli i firm, znajduje się na stronie
https://soczewki24.pl/19-soczewki-kontaktowe-progresywne. Wszelkie aktywności i wymagający styl życia, od dzisiaj nie muszą być ograniczone polem widzenia. W zależności od potrzeb użytkowników, producenci oferują wersje jednodniowe, a także miesięczne.

Innowacyjna budowa soczewek multifokalnych

Przeznaczenie soczewki decyduje o jej budowie. Podobnie jak w okularach, moc w górnej i dolnej części soczewki progresywnej, jest zależna od cech korekcji wzroku. Dół soczewki jest zdecydowanie mocniejszy i służy m.in. do czytania. Zaś góra odpowiada za komfortowe użytkowanie na codzień m.in. patrzenie i rozglądanie się. Soczewki korekcyjne multifokalne zapewniają właściwe widzenie w każdej sytuacji i dopasowują się też do trybu funkcjonowania, można je nosić za dnia, a także swobodnie przedłużać czas do nocy. Soczewki przez tak łatwe dopasowanie ostrości względem odległości, stanowią najlepsze rozwiązanie dla osób z wadami wzroku. Optycy zapewniają, że jakość obrazu w soczewkach progresywnych jest taka sama jak u młodego człowieka.

Soczewki multifokalne – wszystkie za i przeciw

Po pierwsze soczewki progresywne wykorzystuje się przy wadach od -8 do +8, a także w astygmatyzmie. Ich rozległe pole działania oraz trójczęściowa budowa, decyduje o wyraźnym widzeniu i przyczyniła się do popularyzacji soczewek multifokalnych. Kolejną zaletą jest dwuogniskowość, a perfekcyjne zgranie się części, sprawia, że podział nie jest zauważalny. To przekłada się na wygodę – w przypadku okularów potrzeba dwóch par. Soczewki multifokalne rozwiązują też problem suchości oka, ponieważ posiadają specjalną warstwę nawilżającą.

Każdy produkt oprócz zalet posiada również wady. W przypadku tego produktu, niekomfortowy jest z pewnością długi okres przystosowania. W rzeczywistości wygląda to tak, że obraz, który widzimy jest płynny i lekko się kołysze. Jedynym zabiegiem przyspieszającym adaptację do oka, jest regularne noszenie soczewek. Przy odpowiednim użytkowaniu istotne jest złapanie prawidłowego kąta widzenia. To z kolei powoduje mnogie ruchy odcinka szyjnego, co dla osób z dodatkowymi bólami pleców, może okazać się naprawdę męczące.

Jednakże podsumowując wszystkie wskazania i przeciwwskazania, soczewki korekcyjne multifokalne  okazują się być znaczącym udogodnieniem dla oka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *