Roboty w karetkach na Lubelszczyźnie

Od niedawna ratowników ze Stacji Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Białej Podlaskiej wspomaga aż 7 nowych urządzeń do kompresji klatki piersiowej. W tej chwili Pogotowie posiada w sumie już 11 sztuk takich urządzeń. Sprzęt pomaga w codziennej pracy m.in. zespołom ratownictwa medycznego z Białej Podlaskiej oraz okolic.

LUCAS2 to urządzenie do specjalistycznego masażu serca w razie wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia. Wykonuje 100 ucisków na minutę o głębokości kompresji ponad 5 cm. Użycie takiego sprzętu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej daje poszkodowanemu dużo większą szansę przeżycia niż masaż wykonywany przez człowieka. Mechaniczna precyzja pozwala na skuteczne prowadzenie resuscytacji, włączając w to trudniejsze przypadki reanimacji o długim czasie trwania lub przeprowadzanej w trakcie transportu  pacjenta do szpitala.

Ten nowoczesny sprzęt pomaga już w wielu polskich szpitalach ratować ludzkie życie. Jego niezawodność, wydajność oraz łatwość w obsłudze docenia coraz więcej pracowników Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, zespołów Ratownictwa Medycznego, Pracowni Kardiologii Inwazyjnej czy Oddziałów Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego.

Efektywność pracy LUCASa jest niewiarygodna. Podczas wykonywania kilkunastominutowej resuscytacji ludzkie siły słabną. Nawet doświadczeni ratownicy po kilku minutach prowadzenia masażu serca odczuwają zmęczenie. Ręcznie nie da się utrzymać takiego tempa. Gdy w grę wchodzi ratowanie ludzkiego życia, tempo takiego masażu odgrywa ogromne znaczenie.

Stacja Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Białej Podlaskiej pod koniec kwietnia wyposażyła  swoje nowe ambulanse w 4 LUCASy. Już pod koniec maja sprzęt zaczął jeździć z ratownikami z Białej Podlaskiej, Radzynia Podlaskiego, Międzyrzeca Podlaskiego i Parczewa. Kolejne 7sztuk to z pewnością jeszcze większa szansa na profesjonalną pomoc oraz zwiększenie bezpieczeństwa w regionie – mówi Roman Filip Dyrektor Stacji Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Białej Podlaskiej. Sprzęt zostanie przydzielony do kolejnych karetek m.in. z Parczewa, Terespola, Komarówki i Piszca – dodaje.

Urządzenie potocznie nazywane przez lekarzy i ratowników DR LUCASem, wykorzystywane jest nie tylko przez zespoły wyjazdowe pogotowia ratunkowego, ale również stacjonarnie w szpitalach. Na terenie województwa lubelskiego LUCASy pracują już na SORach w Białej Podlaskiej, w Rykach, w Szpitalu Uniwersyteckim oraz Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie. Dostępne są także w Szpitalu Wojewódzkim i na Oddziale Kardiologicznym w Zamościu.

Obecnie teren Lubelszczyzny znajduje się na pierwszym miejscu w Polsce pod względem  największej liczby LUCASów. Jest ich aż 40 sztuk.

http://www.physio-control.com/country/index.aspx?country=Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *