PRACODAWCY RP WŁĄCZYLI SIĘ W KAMPANIĘ ZDROWY PRACODAWCA

Pracodawcy RP już po raz kolejny biorą udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej mającej na celu zwiększenie wiedzy pracowników na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) oraz zachęcenie ich do wykonania badań profilaktycznych.

Szacuje się, że w Polsce wirusowym zapaleniem wątroby typu C (WZW typu C, ang. HCV) może być zakażonych ok. 730 tysięcy osób, na świecie zaś – według szacunkowych danych Światowej Organizacji Zdrowia – od 170 do 300 milionów.

Pracodawcy RP, przystępując do akcji, zdają sobie sprawę z tego, iż brak wiedzy o HCV i zagrożeniach związanych z zarażeniem, a także o możliwościach wykonania testu powoduje, że wiele osób dowiaduje się o chorobie dopiero w zaawansowanym jej stadium. Wtedy zaś zniszczenia, które wirus poczyni w ich organizmach, mogą być już ogromne. WZW C nie bez powodu zwane jest „cichym zabójcą” – zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo, a jeśli już objawy się pojawią, nie są charakterystyczne dla tej niezwykle groźnej choroby. Dlatego Pracodawcy RP podkreślają, że tylko wczesne wykrycie wirusa daje szansę na skuteczną terapię.

Kampania edukacyjna jest kluczowa dla zachowania zdrowia publicznego, dlatego w ramach akcji planujemy przede wszystkim rozpowszechnić informację o chorobie oraz sposobie jej wczesnego wykrycia – podkreślają eksperci Pracodawców RP. – Podobne programy powinny odbywać się regularnie we wszystkich firmach, gdyż poziom wiedzy polskiego społeczeństwa na temat WZW typu C jest na bardzo niskim poziomie – dodają eksperci Pracodawców RP.

Warto podkreślić, że w ubiegłym roku informacja o WZW typu C i możliwościach wykonania badań trafiła do ponad 140 tysięcy pracowników.

 

***

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentują ponad 7,5 tys. firm, zatrudniających 4 mln pracowników.

Organizacja, która powstała w listopadzie 1989 roku, działa w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorczości, wzrostem gospodarczym kraju i kwestiami społecznymi, w tym dotyczącymi ubezpieczeń społecznych, rynku i prawa pracy. Pracodawcy RP podejmują inicjatywy na rzecz przedsiębiorczości, innowacyjności, wykorzystania nauki do potrzeb gospodarki, a także w obszarze stanowienia prawa. Są obecni w pracach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Od marca 2009 roku w ramach organizacji działa Centrum Monitoringu Legislacji – pierwsze w Polsce forum pozwalające śledzić proces legislacyjny oraz umożliwiające przedsiębiorcom wpływ na kształt i jakość stanowionego prawa (www.cml.pracodawcyrp.pl).

Organizacja jest członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (organu doradczego instytucji Unii Europejskiej). 

Prezydentem Pracodawców RP jest dr Andrzej Malinowski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *