PFRON uratuje tylko dotacje z budżetu

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich mechanizm funkcjonowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wymaga jak najszybszych zmian. Głównym przychodem funduszu są bowiem środki pochodzące od pracodawców, którzy nie zatrudniają wymaganej liczby osób niepełnosprawnych, a tych z roku na rok ubywa.

Aby utrzymać płynność finansową PFRON konieczne jest podwyższenie dotacji z budżetu państwa. Obniżka dofinansowania wynagrodzeń osób niepełnosprawnych, powinna być naprawdę ostatecznością – uważa Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Konfederacji Pracodawców Polskich.

W 2011 roku w budżecie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych może zabraknąć nawet 500 milionów złotych, a w tym 185 milionów. I nic dziwnego – w Polsce sukcesywnie rośnie liczba pracujących osób niepełnosprawnych, a co za tym idzie spadają wpływy z tytułu wpłat pracodawców oraz rosną wydatki na dofinansowanie wynagrodzeń. W ubiegłym roku dotowane zatrudnienie osób niepełnosprawnych wzrosło aż o 43 tysiące, a tylko w ciągu pierwszego kwartału tego roku przybyło już kolejnych 6,5 tysiąca dotowanych miejsc pracy.

Mamy świadomość, że budżet Funduszu się kurczy, bo pracodawcy są coraz bardziej świadomi i coraz chętniej zatrudniają pracowników niepełnosprawnych, ale to nie argument, aby ograniczać system zachęt – uważa Magdalena Janczewska. Zdaniem eksperta KPP trzeba przede wszystkim przemodelować działalność PFRON, który obecnie pełni rolę bardziej aktywizacji społecznej osób niepełnosprawnych, niż aktywizacji zawodowej.

Nie możemy zapominać, że pieniądze Funduszu pochodzą właśnie od pracodawców. Dlatego powinny one służyć głównie aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Szkoleniom zawodowym, przystosowaniu miejsc pracy i właśnie systemowi zachęt – dodaje Janczewska. Zdaniem KPP zmniejszenie poziomu dopłat może spowodować spadek zainteresowania pracodawców zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. – A przecież wszystkim nam powinno zależeć, aby te wskaźniki nadal rosły. Stałe zmniejszanie się budżetu PFRON powinno nas cieszyć, bo świadczy o tym, że niepełnosprawni pracownicy coraz lepiej sobie radzą na rynku pracy – dodaje Janczewska. 

 

Konfederacja Pracodawców Polskich jest największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 7000 firm, zatrudniających blisko 3 mln pracowników. 85 proc. z nich to firmy prywatne, a 15 proc. należy do Skarbu Państwa. Konfederacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie, reprezentuje stronę pracodawców w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych. Prezydentem KPP jest Andrzej Malinowski. Z inicjatywy KPP, powstało m.in. Centrum Monitoringu Legislacji – pierwsze w Polsce forum, pozwalające śledzić proces legislacyjny na każdym etapie oraz umożliwiające przedsiębiorcom wpływ na kształt i jakość stanowionego prawa (www.cml.kpp.org.pl). KPP powołało również Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy, w ramach którego prowadzony jest wielowymiarowy, rzetelny i systematyczny monitoring regionalnych rynków pracy w Polsce, z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań pracodawców (www.obserwatorium.kpp.org.pl).

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *