Palenie papierosów przez młodzież, czyli ryzyko zdrowotne oraz kwestie społeczne

Palenie papierosów to powszechny nałóg. Długotrwałe palenie wyrobów tytoniowych niesie ze sobą poważne ryzyko zdrowotne. Aktywność ta nie tylko prowadzi do wzrostu ryzyka zachorowań na przykład na przewlekłe choroby górnych dróg oddechowych (zapalenia krtani, choroba obturacyjna płuc itp.), ale także może powodować schorzenia nowotworowe w obszarze przełyku czy krtani.

Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, że palenie papierosów to również ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym na przykład miażdżycy czy choroby niedokrwiennej. Wreszcie, nawyk palenia wpływa negatywnie na choroby autoimmunologiczne (astma, alergia itp.). Nie inaczej jest w przypadku osób w wieku nastoletnim, które sięgają po papierosy.

Dlaczego nastolatki zaczynają palić?

Popularność papierosów wśród dorastających osób wynika ze specyfiki tego okresu życia, jakim jest wiek nastoletni. Dzieje się tak, ponieważ nastolatki zwykle podejmują decyzję o paleniu papierosów z powodu czynników społecznych. Często uważają one, zgodnie z powszechnym stereotypem, że palenie papierosów jest symbolem samodzielności/dorosłości i właśnie ten czynnik w dużym stopniu skłania je do podjęcia tej aktywności.

Często młodzi ludzie próbują poprzez palenie wyrobów tytoniowych naśladować swoich przyjaciół czy idoli. W takiej sytuacji palenie stanowi próbę zdobycia sobie miejsca w określonej grupie społecznej (środowisko szkolne, subkultura).

Oprócz tego palenie papierosów przez nastolatków może być również formą buntu przeciwko otoczeniu, a także manifestacją sprzeciwu wobec autorytetu dorosłych.

Również nastolatki, które borykają się z problemami psychicznymi, w tym na przykład depresją, mogą postrzegać wyroby tytoniowe jako sposób na radzenie sobie w trudnych chwilach.

Przeczytaj również: Brzuch alkoholowy. Efekty i konsekwencje

Co ciekawe, spotykana jest sytuacja, w której młodzi ludzie wcale nie doznają przyjemności związanej z paleniem. Z drugiej jednak strony bardziej przekonujące okazują się wyżej wymienione czynniki psychospołeczne, i to właśnie one skłaniają do regularnego palenia.

Rzucenie palenia przez nastolatka

Walka z paleniem papierosów wśród osób w wieku nastoletnim jest niezwykle trudna. Pomijając fakt uzależnienia od nikotyny, trzeba mieć na uwadze psychospołeczne powody, które sprawiają, że młodzi ludzie tak chętnie sięgają po wyroby tytoniowe, często również w połączeniu z alkoholem. Zrozumienie tego jest kluczowym elementem opracowaniu skutecznych strategii przeciwdziałania.

Źródła:

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/czy-twoje-dziecko-pali

Opr. zbiorowe, Palenie tytoniu wśród młodzieży szkół średnich w świetle aktualnych badań, WYBRANE PROBLEMY KLINICZNE, Copyright © 2014 Via Medica ISSN 1897–3590.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *