Noworoczne postanowienie – jem zdrowo! Jak wytrwać?

Początek nowego roku to czas kiedy decydujemy się na zmiany w swoim życiu. Niektórzy chcą rzucić palenie, inni schudnąć, a jeszcze inni zmienić swoje nawyki żywieniowe. Pytanie tylko jak wytrwać w swoim postanowieniu? Jest na to kilka ciekawych sposobów.

Wszyscy doskonale wiemy, jak trudno jest zrealizować cele, które stawiamy sobie z początkiem nowego roku. Ile razy zdarzyło się nam poddać już po kilku tygodniach i powrócić do starych, niedobrych nawyków. Czas to zmienić i tym razem wytrwać, czerpiąc korzyści z realizacji noworocznych planów. Pytanie brzmi: Jak to zrobić?

Kluczem jest motywacja

 • Po pierwsze, zanim zdecydujesz się na jakieś postanowienia, pamiętaj, aby były one realne
  i możliwe do zrealizowania – nie obiecuj, jeśli doskonale wiesz, że nie uda Ci się dotrzymać obietnicy.
 • Wprowadź w życie metodę małych kroczków, która pozwoli na podzielenie na etapy Twoich planów noworocznych: Chcesz zacząć zdrowo się odżywiać? Na początek spróbuj przez kilka tygodni, a jak wytrwasz, idź dalej.
 • Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie z czegoś całkowicie zrezygnować, spróbuj chociaż ograniczyć – nie potrafisz zrezygnować ze słodyczy, jedz ich mniej i wybieraj te bez konserwantów i substancji chemicznych.
 • Masz problemy z samokontrolą? Powiedz o swoich postanowieniach przyjaciołom i rodzinie – gdy ktoś inny będzie o nich wiedział, trudniej będzie odpuścić i przyznać się do porażki.
 • Może warto nakłonić drugą osobę, aby trwała w tym samym postanowieniu – razem zawsze raźniej i dużo łatwiej jest mobilizować siebie nawzajem.
 • Zdaniem ekspertów, ważne jest także posiadanie planu awaryjnego, który zrealizujemy w razie potrzeby. Na przykład – siłownia zamknięta? Idź na basen.
 • Jeśli zaś, zdarzy Ci się nie wytrwać, to w ramach kary, za każdym razem, gdy np. odpuścisz sobie trening – wrzuć 2zł do skarbonki.

Sposobów na motywowanie samego siebie do trwania w postanowieniach, nie tylko tych noworocznych, jest wiele, ale każdy sam musi sprawdzić, który dla niego będzie odpowiedni.

Jem zdrowo, czyli jak?

Gdy wiemy już, w jaki sposób możemy wzmocnić naszą siłę woli w walce ze słabościami, zastanówmy się, co chcemy zmienić? Większość z nas na co dzień nie skupia się na tym co je, żywi się półproduktami i przekąskami, przepełnionymi sztucznymi barwnikami, substancjami chemicznymi i konserwantami, które są odpowiedzialne wyłącznie za to, aby produkt korzystniej wyglądał, lepiej smakował i postał dłużej. Może właśnie to należy zmienić i zacząć jeść zdrowo?  Przede wszystkim zacznijmy szukać w sklepach naturalnych produktów, czytajmy etykiety i starajmy się sami przygotowywać posiłki.

Zapoznanie się z etykietą produktu to podstawa. Jeśli znajdziemy tam literkę E i trzy cyfry to znak ostrzegawczy. Oczywiście nie każdy z nich jest równie szkodliwy. Część określa barwniki, część utleniacze, konserwanty lub inne substancje stabilizujące, zapachowe. Zawsze są to jednak substancje chemiczne, które wpływają na nasz organizm” – mówi Marcin Sipa, współwłaściciel Zakładu Produkcji Cukierniczej Brześć.

W naszej diecie nie powinno brakować warzyw, owoców, pełnowartościowych białek z chudych mięs, wędlin, ryb, nabiału, jajek, serów czy soi. Ograniczyć powinniśmy natomiast ilość spożywanego tłustego czerwonego mięsa, wysoko-przetworzonych węglowodanów, a także białego pieczywa. Pamiętać należy także o tym, aby posiłki były małe, ale spożywane dość często – nawet pięć, sześć razy w ciągu dnia. Co w momencie, gdy przyjdzie ochota na coś słodkiego? Wtedy wybierajmy przekąski bez sztucznych dodatków, konserwantów i substancji chemicznych. Doskonałą propozycją jest tutaj słomka ptysiowa fitness od ZPC Brześć, do produkcji której używa się nasion czarnuszki. Nasiona czarnuszki zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe
oraz łączą naturalne substancje takie jak prostaglandyna E1 i E2, dzięki czemu wzmacniamy nasz układ immunologiczny.

Rzeczy (równie) ważne

Podczas planowania realizowania swoich noworocznych postanowień nie można zapominać jeszcze o kilku ważnych rzeczach:

 • Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością celów – niech będą to maksymalnie trzy, które są dla Ciebie najważniejsze.
 • Nagradzaj się za nawet małe sukcesy – udało się wytrzymać 3 tygodnie? Kup sobie jakiś drobiazg.
 • Jeśli przyjdzie chwila zwątpienia – przypomnij sobie co kierowało Tobą, gdy podejmowałeś się tego zadania.
 • Na zakończenie to, co chyba najważniejsze: Czy to, co sobie postanowiliśmy, rzeczywiście jest naszym pragnieniem, a nie marzeniem pochodzącym z otoczenia? Czy naprawdę chcesz nauczyć się grać na fortepianie, czy to tylko presja rodziców i znajomych?

Na początku wszystko będzie wymagało dużo wysiłku, ale z czasem nowe przyzwyczajenia wejdą w nawyk i nie będą już tylko postanowieniami noworocznymi, a czymś normalnym – zaczniemy czerpać z nich przyjemność. Jeśli zdarzy Ci się niepowodzenie – nie rezygnuj, próbuj dalej. Niech każda porażka będzie motywacją do dalszej pracy nad sobą, a nie czymś co sprawi, że się poddasz.

 

PR

M-S-M

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *