Masz wśród najbliższych kogoś, kto porusza się na wózku inwalidzkim, a może pracujesz z osobami, które przechodzą np. rehabilitację i z tego powodu poruszają się w ten sposób? Jeśli tak, poniższy tekst powinien Cię zainteresować. Omówimy w nim pokrótce napęd elektryczny oraz to jak mogą pomóc użytkownikom wózka.

Czym są napędy do wózków elektrycznych?

Napędy do wózków elektrycznych to urządzenia, które umożliwiają osobom poruszającym się na ręcznych wózkach inwalidzkich łatwiejsze i wygodniejsze przemieszczanie się. Elektryczny napęd składa się z silników elektrycznych umieszczonych w obrębie każdego koła tylnego, które wspiera akumulator zintegrowany z ramą wózka lub montowany osobno, oraz sterownika, który pozwala użytkownikowi regulować prędkość i kierunek jazdy. Napędy elektryczne do wózków inwalidzkich mogą być stosowane zarówno do wózków stałych, jak i składanych.

W jaki sposób elektryczne przystawki zmieniają działanie ręcznych wózków inwalidzkich?

Elektryczne przystawki do wózków inwalidzkich w łatwy sposób całkowicie zmieniają działanie każdego, nawet podstawowego modelu wózka inwalidzkiego poprzez zapewnienie dodatkowej siły wspomagania, która ułatwia pokonywanie większych odległości, podjazdów, krawężników czy nierówności terenu. Dzięki napędom elektrycznym użytkownik nie musi wywierać dużej siły na obręczach kół, co zmniejsza obciążenie stawów i mięśni rąk. Napędy elektryczne pozwalają również na hamowanie wózka za pomocą silników, co zwiększa bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Jakie rodzaje przystawek spotkamy na rynku?

Na rynku spotkamy różne rodzaje przystawek do wózków inwalidzkich, które różnią się m.in. sposobem montażu, sterowania, mocą i pojemnością akumulatora oraz wagą i ceną. Oto najczęściej spotykane opcje:

– napęd montowany na belce koła tylnego lub na specjalnym adapterze w wózkach składanych. Napęd ten jest sterowany za pomocą manetki umieszczonej na obręczy koła lub na podłokietniku.
– napęd, który można elastycznie przymocować i odłączyć od wózka inwalidzkiego w dowolnym momencie. Napęd ten może być sterowany za pomocą systemu wspieranego aplikacją mobilną na telefony komórkowe typu smart.
– napęd tylny wbudowany w koła tylne wózka inwalidzkiego. Napęd ten jest sterowany za pomocą czujnika jazdy umieszczonego na obręczy koła, który reaguje na nacisk użytkownika.



Na co zwracać uwagę podczas zakupu takiego dodatkowego napędu?

Wiemy już czym równią się poszczególne elektryczne przystawki do wózków. Pomimo tego decyzja o jej zakupie powinna być podyktowana analizą kilku czynników. Naszym celem powinno być zapewnienie nie tylko większej mobilności, ale sprawienie, że wózek inwalidzki będzie bezpieczny i łatwy w obsłudze. Na co zatem zwracać uwagę?:

– kompatybilność napędu z modelem i rozmiarem wózka inwalidzkiego. Cięższy wózek będzie wymagał akumulatora o większej pojemności,
– sposób montażu i demontażu napędu,
– sposób sterowania napędem i jego łatwość obsługi,
– moc i pojemność akumulatora oraz czas jego ładowania i pracy,
– waga i wymiary napędu oraz jego wpływ na manewrowość i stabilność wózka,
– cena i dostępność serwisu napędu.

Podsumowanie

Przystawka do wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym to ogromne ułatwienie dla każdej osoby, która porusza się na wózku. To również większe bezpieczeństwo i komfort poruszania. Dzięki niej każda osoba poruszająca się na wózku może samodzielnie i wygodnie pokonywać dłuższe odcinki bez obaw, czy starczy jej sił. Dzięki temu zyskuje większą samodzielność, która bez wątpienia ma dla niej ogromne znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *