Eksperci: nawet 90 proc. osób z depresją nie otrzymuje pomocy

medyczne24h.plmedyczne24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


Eksperci: nawet 90 proc. osób z depresją nie otrzymuje pomocy

2012-02-09

W krajach rozwiniętych nawet 90 proc. osób cierpiących na depresję nie otrzymuje pomocy, choć jest to schorzenie, które można wyleczyć – mówili eksperci we wtorek w stolicy na warsztatach dla dziennikarzy. Podkreślali, że obecnie istnieje wiele skutecznych metod terapii depresji, w tym leki, psychoterapia oraz sposoby niefarmakologiczne, jak fototerapia w depresji sezonowej.

Wśród przyczyn tak wysokiego odsetka chorych na depresję, którzy się nie leczą, dr Wiesław Cubała z Kliniki Chorób Psychicznych i Zaburzeń Nerwicowych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wymienił m.in. niską świadomość społeczną na temat objawów zaburzeń nastroju, obawę przed negatywną oceną innych osób i stygmatyzacją oraz fakt, że wielu ludziom trudno zaakceptować wizytę u psychiatry.

„Tymczasem, warto pamiętać, że w większości przypadków dowolny lekarz może zaoferować pomoc osobie z depresją. Oczywiście, najlepiej, aby był to psychiatra, ale w Polsce mamy ich za mało, by mogli zająć się wszystkimi pacjentami z zaburzeniami nastroju” – powiedział specjalista.

Jak przypomniał, o depresji mówi się wówczas, gdy przez, co najmniej, dwa tygodnie utrzymują się dwa z trzech objawów podstawowych, takich jak obniżenie nastroju przez większość dnia i codziennie, utrata zainteresowań i/lub odczuwania radości oraz ogólny spadek energii i nadmierna męczliwość, które zaczynają przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Oprócz tego, do postawienia diagnozy depresji potrzebne są jeszcze, co najmniej, dwa objawy dodatkowe, do których zalicza się: utratę wiary w siebie i poczucia własnej wartości, nieracjonalne poczucie winy, nawracające myśli o śmierci i samobójstwie, problemy z pamięcią i koncentracją uwagi, spowolnienie, albo wręcz odwrotnie – niepokój i nadpobudliwość, zaburzenia snu – zarówno problemy ze snem, jak i nadmierna senność oraz zmiana apetytu – utrata łaknienia lub zajadanie stresu.

Z danych przedstawionych przez dr. Cubała, wynika, że na depresję może cierpieć nawet do 10 proc. ogólnej populacji, a ryzyko wystąpienia jej w ciągu życia wynosi do 17 proc.

Zapada na nią dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn.

Według specjalisty, depresja jest najczęściej efektem długotrwałej ekspozycji na stres przewlekły, związany np. z utratą bliskiej osoby, ale też np. z nagłym awansem i przejęciem odpowiedzialności za zespół.

Jak wyjaśnił prof. Bartosz Łoza z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przedłużający się stres powoduje, że w organizmie utrzymuje się podwyższony poziom hormonu stresu – kortyzolu, a ten zaczyna niszczyć tkankę w centralnym układzie nerwowym, prowadząc do jej atrofii. Dotyczy to zwłaszcza hipokampa - struktury odpowiedzialnej za regulację emocji oraz za pamięć. Z badań wynika, że im dłużej utrzymuje się depresja, tym objętość hipokampa coraz bardziej maleje.

Hipokamp ma wprawdzie pewną zdolność regeneracji, ale trzeba dać mu szansę, ocenił ekspert. Można to zrobić podając leki przeciwdepresyjne, które sprzyjają procesowi odtwarzania neuronów.

„Pacjent musi jednak pamiętać, że nie można zbyt wcześnie odstawiać leku, tak jak nie można zbyt szybko przerwać zażywania antybiotyku na zapalenie płuc, z obawy przed pojawieniem się opornych bakterii” – zaznaczył dr Cubała. Dodał, że przedwczesne przerywanie terapii depresji zwiększa ryzyko jej nawrotów, a każdy kolejny epizod choroby trwa dłużej i jest trudniejszy w leczeniu.

Zdaniem prof. Łozy, leki na depresję są niezbędnym wsparciem dla pacjenta. Ale, gdy poczuje się on już lepiej bardzo ważne jest, by spróbował usunąć czynnik stresujący i zmienił swoje życie – np. nie pracował po 11 godzin dziennie, uwolnił się z toksycznego związku. Wprawdzie, istnieją pewne uwarunkowania genetyczne, które sprawiają, że pod wpływem silnych stresów przewlekłych niektóre osoby szybciej zapadają na depresję, ale często pojawia się ona na skutek trybu życia, który wybieramy, tłumaczył ekspert.

Specjaliści zgodnie podkreślali, że ciągle potrzebna jest edukacja społeczeństwa na temat zaburzeń nastroju, bo lepsze ich zrozumienie może sprawić, że ludzie będą chętniej się leczyć.

Rolę tę ma częściowo spełniać Ogólnopolska Kampania Społeczna „Forum przeciw depresji”, której VI edycję zainauguruje 22 lutego debata społeczna pt. „W związku z depresją ...” zorganizowana w Och-Teatrze w Warszawie. W dyskusji udział wezmą psychiatrzy, psychoterapeuci, duchowni, dziennikarze, artyści i przedstawiciele instytucji, które zajmują się problemem depresji. 23 lutego, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją, pojawi się natomiast nowa odsłona strony internetowej kampanii (www.forumprzeciwdepresji.pl), na której będą poruszane takie kwestie, jak depresja a praca, depresja a alkohol, depresja w związku oraz nawracająca depresja.

PAP - Nauka w Polsce

jjj/ abe/  bsz

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

depresja choroby Depresja klinika kliniki leczenie

Zobacz także...

Ekonsultacja – leczenie depresji

2022-08-22

Ekonsultacja – leczenie depresji

Terapia, leki, czy całkowita zmiana życia? Jeśli jesteś zdezorientowany różnymi opcjami leczenia depresji, warto zastanowić się co może być dla siebie najlepsze. Depresję, powinno się leczyć niezależnie od stopnia jej zaawansowania. więcej...

Co wyróżnia Prywatny Ośrodek Terapii uzależnień Lewin w Wiśle

2021-05-11

Co wyróżnia Prywatny Ośrodek Terapii uzależnień Lewin w Wiśle

Skuteczna terapia uzależnień wymaga nie tylko zrozumienia pacjenta, ale również konsekwencji. Metody leczenia stosowane w ośrodku Lewin, właśnie na tym się opierają. To dlatego placówka wraz z pacjentami odniosła tak wiele sukcesów. więcej...

Prezbiopia – czy to już?

2020-10-27

Prezbiopia – czy to już?

Wyciągasz rękę na całą długość, a tekst wciąż jest niewyraźny? Czujesz, że łatwo męczy ci się wzrok? Powinieneś więc udać się do optometrysty lub okulisty. więcej...

Jak radzisz sobie z depresją?

2019-04-17

Jak radzisz sobie z depresją?

Radzenie sobie z depresją wymaga działania, ale podejmowanie działań w przypadku depresji może być trudne. Czasami myślenie o rzeczach, które powinieneś zrobić, aby poczuć się lepiej, np. Ćwiczyć lub spędzać czas z przyjaciółmi, może wydawać się wyczerpujące lub niemożliwe do zrealizowania. więcej...

Ketonal bez recepty – czy to bezpieczne?

2019-02-20

Ketonal bez recepty – czy to bezpieczne?

Coraz częściej mamy do czynienia z sytuacjami, dzięki którym kupujemy leki bez recepty, które do tej pory przepisywane były przez lekarzy. Czemu tak się dzieje? Ponieważ większość substancji zostaje dokładnie przebadana i na tej podstawie wydawane są opinie. Obecnie w każdej aptece można kupić ketonal bez recepty. Jest to bardzo mocny lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny. więcej...