Diagnoza ADHD doros³ych - na czym polega i jak przebiega?

medyczne24h.plmedyczne24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Id¼ do katalogu

Regulamin


Diagnoza ADHD doros³ych - na czym polega i jak przebiega?

2022-07-13

Do tej pory termin ADHD by³ kojarzony g³ównie z zaburzeniem wystêpuj±cym u dzieæmi i diagnozowane g³ównie miêdzy 6. a 9. rokiem ¿ycia. Temat rozpoznania ADHD u doros³ych jest nadal bardzo kontrowersyjny. Niewiele osób wie, ¿e ADHD mo¿e rozwin±æ siê wraz z wiekiem, co oznacza, ¿e osoba doros³a u której podejrzewa siê wystêpowanie tego zaburzenia, mog³a mieæ problemy z koncentracj±, czy impulsywno¶ci± ju¿ o wiele wcze¶niej. Z biegiem czasu objawy mog³y staæ siê o wiele bardziej intensywne i znacznie utrudniæ codzienne funkcjonowanie. Jak wygl±daj± objawy ADHD i jak siê je diagnozuje? Na czym polega leczenie tak uci±¿liwego zaburzenia, jak ADHD?

ADHD - co to jest?

Zespó³ nadpobudliwo¶ci psychoruchowej, to neurorozwojowe zaburzenia psychiczne powoduj±ce deficyty uwagi, hiperaktywno¶æ, nadpobudliwo¶æ ruchow± lub impulsywno¶æ. Jeszcze do niedawna uwa¿ano, ¿e ADHD w ogóle nie istnieje, a w ¶wiadomo¶ci Polaków istnieje raczej jako zaburzenie, które rozpoznaje siê wy³±cznie u dzieci. Obecnie badania pokazuj±, ¿e na ADHD mo¿e cierpieæ 2-5% doros³ych osób. 

Jakie s± objawy ADHD?

ADHD objawia siê w do¶æ charakterystyczny sposób. Przede wszystkim jest to pula konkretnych objawów, takich jak impulsywno¶æ, zbytnia aktywno¶æ czy brak uwagi. S± one w stanie negatywnie oddzia³ywaæ na ¿ycie zawodowe, ale równie¿ na sferê uczuciow± i emocjonaln±. Doro¶li z ADHD mog± dzia³aæ w sposób pochopny i nieprzemy¶lany, podejmuj±c decyzje pod wp³ywem nag³ego impulsu i byæ bardzo niecierpliwi. Mog± szukaæ nowych, intensywnych doznañ i rozpoczynaæ nieustannie nowe projekty czy szukaæ nowych aktywno¶ci, nie realizuj±c ich do koñca, poniewa¿ szybko siê nimi nudz±.

Czêsto s± to osoby spó¼nialskie, które miewaj± czêste i intensywne wybuchy z³o¶ci oraz czêste zmiany nastroju. Utrudnione jest te¿ nawi±zywanie i podtrzymywanie znajomo¶ci. Osoba z ADHD nierzadko nie jest w stanie wys³uchaæ do koñca partnera, ma tendencje do przerywania, szybkiej utraty cierpliwo¶ci czy wpadaniu w z³o¶æ nawet z b³ahych powodów.

Diagnoza ADHD doros³ych - na czym polega?

Diagnoza ADHD doros³ych to z³o¿ony proces. Pierwszy etap, to wywiad psychologiczny, podczas którego specjalista zadaje nam pytania niezbêdne do postawienia w³a¶ciwej diagnozy. Najwa¿niejszym elementem diagnozy jest wype³nienie testów psychometycznych w obecno¶ci psychologa. Ostatnie spotkanie to przekazanie i omówienie diagnozy oraz wynik w formie opinii psychologicznej. Monika Talarowska, do¶wiadczony specjalista w zakresie psychologii i psychoterapii w Poradni EGO, omawia wynik diagnozy i proponuje najskuteczniejsz± formê leczenia. Po zakoñczeniu diagnozy otrzymaj± Pañstwo opiniê psychologiczn±, która jest niezbêdna do rozpoczêcia leczenia farmakologicznego u psychiatry oraz psychoterapii.

 

 

 

Zespó³ nadpobudliwo¶ci psychoruchowej - jak leczyæ?

Leczenie ADHD doros³ych powinno przebiegaæ w sposób kompleksowy oraz wielowymiarowy. Czêsto konieczno¶ci± jest poszerzenie leczenia i skupienie siê na konkretnych objawach, je¶li ADHD towarzysz± inne dolegliwo¶ci. Jednak warto podkre¶liæ, ¿e ogromne znaczenie oprócz leczenia farmakologicznego ma tutaj psychoedukacja oraz psychoterapia. Warto zadbaæ o swój dobrostan psychiczny, a pierwszym krokiem w tym kierunku jest zg³oszenie siê do w³a¶ciwego specjalisty z obszaru zdrowia psychicznego - w przypadku diagnozy ADHD doros³ych

 

konsultacja psychiatryczna

konsultacja psychologiczna

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

zaburzenia ADHD

Zobacz tak¿e...

Jak radzisz sobie z depresj±?

2019-04-17

Jak radzisz sobie z depresj±?

Radzenie sobie z depresj± wymaga dzia³ania, ale podejmowanie dzia³añ w przypadku depresji mo¿e byæ trudne. Czasami my¶lenie o rzeczach, które powiniene¶ zrobiæ, aby poczuæ siê lepiej, np. Æwiczyæ lub spêdzaæ czas z przyjació³mi, mo¿e wydawaæ siê wyczerpuj±ce lub niemo¿liwe do zrealizowania. wiêcej...

Autyzm i co dalej – konferencja w Sopocie

2012-11-27

Autyzm i co dalej – konferencja w Sopocie

Formy skutecznej pomocy chorym i ich rodzinom, w tym sposoby terapii dzieci z zaburzeniami autystycznymi czy rozmowy o intymno¶ci, to przyk³adowe tematy konferencji naukowej "Autyzm – i co dalej?", która odbêdzie siê 4 grudnia w siedzibie sopockiego wydzia³u SWPS (ul. Polna 16/20). wiêcej...