Profilaktyka to podstawa w walce o ładny uśmiech. Zapobiega powstawaniu różnych chorób i pomaga utrzymać zęby i dziąsła w dobrym stanie. Działania w tym zakresie powinny obejmować zarówno domową higienę jamy ustnej, jak i zabiegi w gabinecie dentystycznym, dlatego warto zadbać o kompleksową pielęgnację zębów we współpracy z dobrym stomatologiem.


Podstawą w higienie jamy ustnej musi być systematyczność. Dotyczy to nie tylko szczotkowania zębów, ale również regularnych wizyt u dentysty. Pozwolą one na wczesne wykrycie ewentualnych ubytków oraz ich wyleczenie. Dodatkowo stomatolog może zauważyć błędy jakie popełniamy w domowej higienie jamy ustnej, wyjaśnić wszelkie wątpliwości oraz doradzić np. jakiej pasty powinniśmy używać. Warto nawet poprosić o instruktaż prawidłowego szczotkowania zębów. Choć wielu osobom może wydać się to na pozór śmieszne, to jednak zdecydowana większość pacjentów myje zęby w niepoprawny sposób. U dentysty powinniśmy pojawiać się minimum raz na 6 miesięcy.


Domowa profilaktyka powinna obejmować przede wszystkim częste mycie zębów- najlepiej po każdym posiłku. Warto skorzystać również z szeregu produktów oferowanych przez rynek np. nici dentystycznych i płynów do płukania ust. Wybór poszczególnych preparatów warto skonsultować z dentystą. Stomatolog pomoże wybrać te, które będą dla nas najodpowiedniejsze, dzięki czemu domowa pielęgnacja będzie jeszcze efektywniejsza. Ważna jest również prawidłowa dieta- ograniczenie cukrów, które zwiększają ryzyko pojawienia się próchnicy, a zwiększenie ilości produktów, które są źródłem wapnia.


Gabinet stomatologiczny to miejsce w którym pacjenci powinni się zjawiać nie tylko wtedy, gdy pojawiły się już problemy. Wręcz przeciwnie- oferuje on wiele zabiegów o charakterze profilaktycznym, dzięki którym znacząco można zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy i innych chorób zębów i dziąseł. Szczególnie polecane zabiegi polegają na usunięciu kamienia nazębnego, usunięciu osadu (piaskowanie), lakierowaniu zębów i lakowaniu.


Dobre nawyki w zakresie higieny jamy ustnej warto kształtować już u małych dzieci. Dzięki temu prawidłowa pielęgnacja będzie dla nich czymś podstawowym i pozwoli na uniknięcie wielu problemów w przyszłości.


Kompleksowa profilaktyka to podstawa w higienie jamy ustnej. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów warto połączyć nasze wysiłki z wiedzą i możliwościami jakie dają gabinety stomatologiczne. Stomatolog kraków, Poznań czy Warszawa- w każdym mieście znajdziemy wysokiej klasy specjalistów. Dzięki ich pomocy nasze zęby będą nie tylko białe i ładne, ale przede wszystkim zdrowe. W końcu dużo prawdy jest w tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *