Komórki macierzyste, czyli medycyna XXI wieku

Świat medyczny zelektryzowała wiadomość, że Korea Południowa jako pierwsza zezwoliła na sprzedaż leku zwierającego ludzkie komórki macierzyste. Służący regeneracji chrząstek stawowych Cartistem będzie wstrzykiwany w stawy podczas zabiegów operacyjnych. Poprzedzające podobne zezwolenie badania kliniczne trwają w USA. Czy Polacy również mają dostęp do najnowocześniejszych metod leczniczych?

Błyskawiczna kariera komórek macierzystych związana jest z ich niezwykłą właściwością wszystkich zdolności do przekształcania się w inne  komórki naszego organizmu i w związku z tym zdolnością do leczenia chorych organów. Zdaniem naukowców badania nad terapią komórkami macierzystymi już wkrótce doprowadzą do opracowania leków na wiele chorób, w tym na raka, cukrzycę typu 1, chorobę Parkinsona, celiakię czy niewydolność serca.

Terapia komórkami macierzystymi to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Wprowadzanie w Korei pierwszego leku na bazie komórek macierzystych zwiastuje zupełnie nową epokę w medycynie. Być może za kilka lat leczenie tkankami macierzystymi będzie dla nas równie oczywiste co przyjmowanie antybiotyków. Jednak już teraz mamy możliwość korzystania z osiągnięć medycyny na miarę XXI wieku poprzez wykorzystanie krwi pępowinowej, która jest niezwykle bogatym źródłem komórek macierzystych. – mówi dr Tomasz Baran, z Polskiego Banku Komórek Macierzystych, największej w Polsce instytucji, zajmującej się pobieraniem i przechowywaniem krwi pępowinowej. – Krew pępowinowa znana jest już od dawna z udanego  stosowania w ramach terapii chorób nowotworowych. Przechowywana krew może posłużyć w przyszłości  nie tylko dzieciom, lecz również całej rodzinie. Jej niezwykła wartość wiąże się z dużo łatwiejszym dobraniem krwi do potrzebującego pacjenta (np. rodzeństwa) i niższym ryzykiem powikłań po przeszczepieniu. Poczucie bezpieczeństwa, jakie daje bankowanie rodzinne, czyli możliwość przechowywania krwi pępowinowej i wykorzystywania jej do terapii różnych członków rodziny, jest nie do przecenienia. Dzięki niemu jesteśmy przygotowani na najtrudniejsze wyzwania, przed jakimi być może przyjdzie stanąć nam i naszym najbliższym. A kto wie, jakie niezwykłe możliwości wykorzystania zdeponowanej przez nas krwi pępowinowej przyniesie trwająca właśnie medyczna rewolucja?

 

Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) został założony w 2002 roku w Warszawie. Jest polską firmą biotechnologiczną, która specjalizuje się w pobieraniu, preparatyce, zamrażaniu i przechowywaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej w celu późniejszego, ich wykorzystania w leczeniu. PBKM świadczy profesjonalną i kompleksową usługę deponowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej według najlepszych europejskich i amerykańskich standardów medycznych. Jako jedyny bank w Polsce jest akredytowany przez American Association of Blood Banks. PBKM regularnie poddawany jest audytom Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek sprawdzającym z ramienia Ministerstwa Zdrowia poprawność dokonywanych procesów i stosowanych procedur. PBKM wraz z oddziałami w innych krajach Europy (m.in. Węgry, Rumunia, Hiszpania, Włochy, Łotwa) skupione w grupie FamiCord, zgromadził blisko 50 tysięcy porcji krwi pępowinowej, co sytuuje firmę wśród największych firm świadczących usługę rodzinnego deponowania krwi pępowinowej w Europie. Banki z Grupy FamiCord dostarczyły krew pępowinową do 9 przeszczepień – 7 w Polsce i 2 na Węgrzech.

Więcej informacji na stronie www.pbkm.pl.

Źródło: PR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *