LUCAS 2 jest nowoczesnym urządzeniem, służącym do automatycznej kompresji klatki piersiowej w razie wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia. Wykonuje 100 ucisków na minutę o głębokości kompresji ponad 5 cm. Użycie takiego sprzętu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej daje poszkodowanemu dużo większą szansę przeżycia niż masaż wykonywany przez człowieka.

Mechaniczna precyzja pozwala na skuteczne prowadzenie resuscytacji, włączając w to trudniejsze przypadki reanimacji o długim czasie trwania lub przeprowadzanej w trakcie transportu  pacjenta do szpitala.

Pięć nowych urządzeń do kompresji klatki piersiowej od niedawna wspomaga ratowników pracujących w zespołach dwuosobowych Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. W tej chwili Pogotowie posiada już 6 sztuk takich urządzeń. Sprzęt pomaga w codziennej pracy m.in. zespołom ratownictwa medycznego z Krakowa i okolic.

Efektywność pracy LUCASa jest niewiarygodna. Podczas wykonywania kilkuminutowej resuscytacji ludzkie siły słabną. LUCAS zawsze zapewnia stały, jednostajny rytm uciśnięć o prawidłowej głębokości – mówi Andrzej Kosik z Physio-Control. Nawet doświadczeni ratownicy po kilku minutach prowadzenia masażu serca odczuwają zmęczenie. Ręcznie nie da się utrzymać takiego tempa. Urządzenia oczywiście nie zastąpią człowieka, ale będą skuteczniej wykonywały masaż klatki piersiowej. Gdy w grę wchodzi ratowanie ludzkiego życia, tempo takiego masażu odgrywa ogromne znaczenie – dodaje.

Podczas gdy system do kompresji klatki piersiowej pracuje, pozostali członkowie zespołu mogą zająć się innymi czynnościami ratowniczymi. Urządzenie może też być wykorzystywane podczas transportu chorego karetką.

Urządzenie pomaga już w kilkunastu polskich szpitalach. Jego niezawodność, wydajność oraz łatwość w obsłudze docenia coraz więcej pracowników Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, zespołów Ratownictwa Medycznego, Pracowni Kardiologii Inwazyjnej czy Oddziałów Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego. Urządzenie wykorzystywane jest nie tylko przez zespoły wyjazdowe pogotowia ratunkowego, ale również stacjonarnie w szpitalach. Na terenie województwa małopolskiego LUCASy pracują w szpitalach w Krakowie, Gorlicach, Oświęcimiu, Wadowicach, Tarnowie, w Nowym Sączu i Nowym Targu.

http://www.physio-control.com/country/index.aspx?country=Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *