Jakie zasady higieny obowiązują w gabinecie rehabilitacyjnym?

Każdy specjalista od fizjoterapii zdaje sobie sprawę, że nieodłącznym elementem dobrego funkcjonowania gabinetu jest zachowanie zasad higieny. Właśnie dlatego dobry jakościowo preparat do dezynfekcji powierzchni powinien znaleźć się w wyposażeniu każdego profesjonalisty. Dlaczego jest to tak ważne? 

Dezynfekcja w gabinecie fizjoterapeuty – dlaczego jest niezbędna?

W dzisiejszych czasach fizjoterapeuci kładą bardzo duży nacisk na pracę z pacjentem. Zakres ich obowiązków także znacznie się poszerzył – standardem stają się zabiegi takie jak akupunktura czy suche igłowanie. Trudno wyobrazić sobie ich profesjonalny przebieg bez preparatów do dezynfekcji powierzchni.

 

Bardzo często praca z pacjentem oscyluje wokół newralgicznych części ciała, takich jak jama ustna. Fizjoterapeuta niezwykle często wykonuje pracę w okolicach ran pooperacyjnych lub świeżych blizn. Bezwzględne przestrzeganie higieny i bezpieczeństwa wykonywanych zabiegów jest więc niezbędne do uniknięcia zakażeń. Fizjoterapeuta jest w stu procentach odpowiedzialny za to co dzieje się z pacjentem w jego gabinecie, można więc śmiało powiedzieć, że zachowanie maksymalnych zasad higieny z pomocą preparatów do dezynfekcji powierzchni jest nieodłączną częścią wyposażenia każdego profesjonalisty. Zachowanie wszelkich procedur to także element budowania zaufania i holistycznego podejścia do pracy z pacjentem. 

Na jakie preparaty do dezynfekcji powierzchni warto się zdecydować? 

Dobrej jakości preparat do dezynfekcji powierzchni to podstawa, szczególnie w przypadku takich zabiegów jak akupunktura czy suche igłowanie. Na rynku znajduje się wiele różnego rodzaju preparatów, dlatego wiele osób może mieć wątpliwości, który wybrać. Przede wszystkim kierujmy się spektrum działania produktu – im szersze, tym lepiej. Składniki, które powinny znaleźć się w składzie polecanego produktu to alkohol benzylowy, etanol czy izopropanol. Wzajemnie uzupełniająca się alkohole to gwarancja skutecznego działania, ale także szybkiego schnięcia i wygody użytkowania. Jednocześnie preparaty powinny być względnie delikatne, tak aby nie uszkodzić sprzętu i materiałów. 

 

 

 

Każdy profesjonalny fizjoterapeuta powinien znać zasady higieny i dezynfekcji w gabinecie oraz skrupulatnie ich przestrzegać. Warto myć i odkażać ręce przed każdym zabiegiem. Pod żadnym pozorem nie można zapominać o odkażaniu skóry pacjenta przed zabiegami, które mogą uszkodzić jej ciągłość. Dobrze przygotowany terapeuta z pewnością utrzyma dobre relacje z pacjentami, a ci będą chętnie do niego wracać. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *