Czystek – chroni zdrowie przez cały rok!

Warto wiedzieć, że istnieje herbatka z czystka, która znana jest od wieków. W miarę upływu czasu zyskuje coraz większą popularność. Czystek to jedna z roślin mających najsilniejsze działanie na układ odpornościowy człowieka. Wzmacnia układ immunologiczny, a przy tym jest pozbawiony działań ubocznych i nie ma możliwości jej przedawkowania. Herbatkę z czystka mogą pić dzieci już od 3 miesiąca życia. Smakuje znakomicie z dodatkiem soku z cytryny lub miodu.

Czystek lub jak kto woli – róża skalna
, jest niezwykle dekoracyjnym krzewem o wysokości od 60 do 100cm. Kwiaty ma duże i pergaminowe, w kolorach od białego, poprzez różowy, aż po purpurowy. Ich wielkość sięga od 2,5 do 7,5cm. Z tych właśnie powodów, w Polsce czystek uprawiany jest jako roślina doniczkowa i wystawiany na tarasy i balkony. Jednakże zimuje on w domu a jedynie odporniejsze gatunki można uprawiać na zewnątrz w chłodne pory roku.

Róża skalna wywodzi się z rejonu Morza Śródziemnego. Jej płatki wyglądają jak zmięty jedwab. Są one bardzo nietrwałe – każdego dnia opadają przed zapadnięciem zmroku, za to codziennie rano otwierają się nowe. Krzew wydziela zapach kadzidła, z subtelna, delikatną nutą roślinną.

Herbatka z czystka – 10 powodów, dla których warto ją pić!

  1. Czystek jest niezwykle bogaty w polifenole, które są naturalnie występującymi w roślinach związkami ogranicznymi. Wykazują one działanie przeciwutleniające oraz posiadają korzystne właściwości antyrakowe. Dlatego doskonale rozprawiają się z drobnoustrojami, pomagają pozbyć się symptomów infekcji górnych dróg oddechowych. Eksperci przekonują, że zamiast sięgać po leki z apteki, korzystniejsze dla zdrowia jest picie herbatki z czystka.
  2. Przynosi ulgę osobom cierpiącym na łupież, trądzik, łuszczycę, egzemy, grzybice skory i paznokci różnego typu, opryszczkę, półpaśca oraz chroniczne, powtarzające się infekcje zatok. Co więcej herbatka z czystka ma działanie antyalergiczne. To wszystko dzięki swoim właściwościom antywirusowym, antygrzybicznym i antybakteryjnym.
  3. Rozpuszcza zatory i zakrzepy – pomaga zapobiegać chorobie niedokrwiennej serca.
  4. Usuwa metale ciężkie, które są toksyczne dla organizmu.
  5. Chroni przed zakażeniem się boreliozą ale i działa wspomagająco, gdy zakażenie już nastąpiło.
  6. Regularne picie herbatki z róży skalnej redukuje przykry zapach potu czy stóp.
  7. Działa wybielająco na zęby. Po umyciu zębów należy przepłukać jamę ustną naparem z czystka. Wspomaga to higienę jamy ustnej.
  8. Ma ogromna zdolność wyłapywania wolnych rodników, przez co działa na nasz organizm przeciwzapalnie, odmładzająco i witalizująco.
  9. Czystek posiada właściwości cytoksyczne i antyproliferacyjne, dzięki czemu może przynieść ulgę mężczyznom cierpiącym na przerost prostaty.
  10. Chroni zwierzęta domowe przed kleszczami i pchłami.

Podsumowując, czystek ma wiele zalet potwierdzonych przez naukowców. Jeśli jeszcze nie piliście takiej herbatki, zachęcam do zaopatrzenia się w nią jak najszybciej! 

www.vivio.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *