Bezpieczeństwo imprez sportowych – profilaktyka i taktyka

Raczej niewiele osób idąc na koncert, mecz piłki nożnej czy dużą imprezę plenerową zastanawia się gdzie akurat znajduje się punkt pomocy medycznej. Niestety tragiczne wypadki na tego typu wydarzeniach powtarzają się stosunkowo często, dlatego też organizatorzy imprez masowych mają, regulowany prawnie, obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom.

Duże skupiska ludzi mogą wywoływać groźne sytuacje dla ich życia i zdrowia. Istnieje ryzyko wystąpienia agresywnych zachowań pod wpływem alkoholu czy narkotyków, ryzyko zasłabnięć, ataków serca i wielu innych zagrożeń. Impreza masowa zorganizowana bez zabezpieczenia medycznego jest niezgodna z polskim prawem, a organizator narażając życie uczestników może za to ponieść odpowiedzialność.

Aby odpowiednio zabezpieczyć imprezę masową, trzeba w porozumieniu z organizatorem skoordynować cale wydarzenie pod kątem medycznym, tj. zapewnić odpowiedni sprzęt do ratowania życia, zadbać o personel medyczny, ustalić medyczny zespół wyjazdowy, patrole ratownicze oraz zaplanować odpowiednie rozmieszczenie punktów pierwszej pomocy, – mówi Jacek Szyzdek z Fundacji Prometeusz, zabezpieczającej m.in. tegoroczny Półmaraton Praski.

 

Czy sport to zdrowie?

Temat zagrożenia życia jest dosyć często poruszany w kontekście osób uprawiających sport. Zdarza się, że zawodnicy umierają nagle w trakcie meczy czy treningów. Okazuje się, że większość takich przypadków to tzw. nagła śmierć występująca w trakcie wysiłku fizycznego lub bezpośrednio po nim, wywołana zatrzymaniem krążenia. U takich osób zazwyczaj uprzednio nie stwierdzano zmian chorobowych, więc dlaczego tak się dzieje? Silne emocje związane z rywalizacją sportową, prowadzą do wzrostu poziomu adrenaliny, a co za tym idzie do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, a to może prowadzić do migotania komór.

Wydawałoby się, że nagła śmierć nadchodzi bez ostrzeżenia. W większości przypadków można jednak zauważyć pewne objawy zwiastujące tragedię. Sportowcy lekceważą często bóle pojawiające się w czasie wysiłku, zawroty głowy czy nieprzyjemne uczucie duszności. A to błąd.

Osobę, której krążenie nagle ustało, może uratować tylko natychmiastowo podjęta akcja resuscytacyjna, nie później niż do czterech minut po zdarzeniu, najlepiej z zastosowaniem defibrylatora i urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej LUCAS2 – mówi Mieszko Skoczylas z Physio-Control. Czas odgrywa decydujące znaczenie. Bardzo ważnym jest, aby na miejscu zdarzenia zawsze znaleźli się tacy ludzie, którzy chcą i potrafią szybko i fachowo udzielić pomocy – dodaje.

W ostatnich latach liczba wypadków wzrasta. Dlatego tak ważnym jest, aby na stadionach, halach sportowych, w strefach kibica, na dworcach czy lotniskach był stosunkowo łatwy dostęp do punktów medycznych. Plan zabezpieczenia medycznego i ratowniczego powinien obejmować pomoc udzielaną na miejscu zdarzenia przez piesze patrole ratownicze, ale także przez stacjonarne punkty pierwszej pomocy. Program zabezpieczenia imprez w Polsce nie jest jeszcze doskonały. Można mieć jedynie nadzieję, że na każdym meczu czy koncercie znajdzie się ktoś, kto będzie umiał udzielić pierwszej pomocy, zanim pojawi się fachowa pomoc medyczna.

PR
LA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *