W szpitalach lekarze powinni zrozumiale informować i być życzliwi

Aż 64% pacjentów oczekuje od szpitalnych lekarzy przede wszystkim wyjaśnienia wszystkich kwestii związanych z planowanym zabiegiem bądź badaniem. Ponad połowa wśród najważniejszych wymagań umieszcza wyrażanie się przez lekarzy w zrozumiały sposób. Ponadto 60% ankietowanych liczy też na większą życzliwość personelu medycznego – wynika z badania przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej „Zdrowe Szpitale”.

Jak pokazują wyniki badania, dla większości respondentów bardzo ważne są zupełnie podstawowe standardy obsługi szpitalnej. Aż 64% z nas chce być kompleksowo informowana przez lekarza prowadzącego. Ponadto zależy nam na tym, aby wiadomości były zrozumiałe i przekazywane prostym językiem (53%). Dla pacjentów bardzo ważne jest udzielanie przez lekarzy informacji o stanie ich zdrowia, a także o zastosowanych sposobach leczenia. Istotna jest również wiedza o planowanych badaniach i zabiegach, postępowaniu w przypadku pogorszenia lub braku poprawy stanu zdrowia oraz postępowaniu po wypisaniu za szpitala.

W sytuacji zagrożenia zdrowia chęć otrzymania kompleksowej i zrozumiałej informacji na temat sposobu leczenia jest naturalna. Wyniki badania pokazują, że umiejętność komunikacji jest jedną z najbardziej oczekiwanych kompetencji lekarzy – komentuje Marcin Szulwiński, jeden z inicjatorów kampanii, prezes Grupy Nowy Szpital.

Oprócz wyjaśnień dotyczących stanu naszego zdrowia, w szpitalu oczekujemy życzliwego traktowania przez personel medyczny. Taką odpowiedź wskazało aż 60% ankietowanych. Kluczowa jest również dobra organizacja pracy Izby Przyjęć. Jak pokazuje badanie ważnymi elementami obsługi pacjentów jest dostępność personelu oraz krótki czas oczekiwania na przyjęcie do szpitala (52%).

Sprostanie oczekiwaniom pacjentów jest możliwe dzięki wprowadzeniu wysokich standardów opieki medycznej. Stosunek personelu do pacjentów to wynik jasno sformułowanych oczekiwań oraz systemu oceny pracowników. Dlatego jednym z ważnych elementów efektywnego zarządzania szpitalem powinno być motywowanie kadry w najbardziej optymalny sposób, tak aby przekładało się to na najwyższą jakość obsługi i zadowolenie pacjenta – dodaje Marcin Szulwiński.

Badanie zostało zrealizowane na próbie prawie 3000 osób z całej Polski. Jest elementem rozstrzygniętego właśnie konkursu „Uzdrowić Szpitale”, organizowanego w ramach kampanii „Zdrowe Szpitale”. Mieszkańcy ponad 50 powiatów wypowiadali się na temat swoich oczekiwań dotyczących szpitalnych oddziałów, izb przyjęć oraz personelu medycznego. Do jak najliczniejszego wypełniania ankiety na ten temat zachęcały samorządy zgłoszone do konkursu. Zwycięzcą został powiat namysłowski, zyskując tytuł „Samorząd dbający o szpital 2012”. Na kolejnych miejscach uplasowały się powiaty: poddębicki, jarosławski, starogardzki i słubicki. Więcej informacji na temat kampanii i przeprowadzonych badań znajduje się na stronie www.zdroweszpitale.pl.

***
Ogólnopolska Kampania Edukacyjna „Zdrowe Szpitale” (www.zdroweszpitale.pl) ma na celu zwiększenie świadomości Polaków nt. standardów efektywnego zarządzania szpitalami oraz korzyści płynących z ich wdrażania. Ideą kampanii jest aktywizowanie przedstawicieli władz samorządowych do podejmowania inicjatyw mających na celu poszerzanie wiedzy w tym zakresie. Do najważniejszych działań realizowanych w ramach Kampanii należą: badanie opinii publicznej dot. stanu polskich szpitali, konkurs „Uzdrowić Szpitale” aktywizujący do działania samorządy i społeczności lokalne oraz publikacje licznych materiałów edukacyjnych (nagrań wideo, prezentacji). Działania prowadzone w ramach Kampanii kierowane są do władz samorządowych, instytucji publicznych, podmiotów gospodarczych oraz mediów, a także wszystkich zainteresowanych, dla których polepszenie warunków leczenia szpitalnego jest kwestią ważną. Inicjatorami programu są: firma doradcza ZUK Know How oraz Grupa Nowy Szpital. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.zdroweszpitale.pl oraz na stronie kampanii w serwisie społecznościowym Facebook: www.facebook.com/zdroweszpitale.

Patroni Kampanii: Związek Powiatów Polskich, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Polskie Stowarzyszenie Dyrektorów Szpitali, Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, Wydawnictwo Termedia, Magazyn Służba Zdrowia, Magazyn Medinfo, Zdrowie-publiczne.com.pl, Infonfz.pl, Medicalnet.pl, Zdrowie.wieszjak.pl,  Rynekmedyczny.pl, eMedyk.pl, ePacjent.pl, Medicalonline.pl, Zdronet.pl, DOZ.pl

PR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *