Progresywne soczewki kontaktowe (inaczej zwane bi- lub multifokalnymi) stworzone są przede wszystkim dla osób, mających problemy z widzeniem bliskich i dalekich obiektów – korygują różnicę. Czym są, jak działają i dla kogo są najodpowiedniejsze? O tym w poniższym artykule.
Progresywne soczewki kontaktowe to specjalnie zaprojektowane soczewki, łączące w sobie różne typy korekcji w jednej soczewce. Mają za zadanie zapewnić lepsze widzenie na każdym dystansie – zarówno w odległości bliskiej jak i dalekiej. Jeden wydzielony obszar soczewki odpowiada za widoczność obiektów z daleka, a drugi obszar – z bliska. Soczewki progresywne przeznaczone są głównie dla osób, którzy zmagają się ze starczowzrocznością (prezbiopią). Czyli dla każdych z nas. PO 40. roku życia u każdego człowieka pogarsza się wzrok i w pewnym momencie potrzebujemy na przykład okularów do czytania (a więc ostrego widzenia z bliska). Nasze oko gorzej przystosowuje się do zmian w odległościach, a soczewka staje się mniej elastyczna i bardziej płaska. Powoduje to tracenie zdolności prawidłowego widzenia w bliskich odległościach. Na rynku są dostępne różne rodzaje soczewek progresywnych, które opisane są poniżej.
Wyróżniamy trzy typy soczewek progresywnych, cechujących się różną budową:
koncentryczne – zbudowane są z kręgów z ogniskową do widzenia bliskich i dalekich obiektów, umieszczonych naprzemiennie. Dzięki temu, oko widzi obie odległości „równocześnie”; po krótkim czasie oko przyzwyczaja się do takiej soczewki i samo wybiera tę ogniskową, która zapewni nam jak najwyraźniejsze widzenie
asferowe – wewnętrzna część soczewki jest przeznaczona do widzenia z bliska, a zewnętrzna do widzenia z daleka. Obie ogniskowe płynie się przenikają na zasadzie gradientu. Nasze oko uczy się wybierania, która ogniskowa jest w danej chwili potrzebna.
dwuogniskowe – takie soczewki są wyraźnie rozdzielone: górna część ogniskowej jest przeznaczona do widzenia dalekich obiektów, krajobrazów, a dolna część – do tych z bliska.
Odpowiedni dobór soczewek uzależniony jest od wieku, konkretnej wady wzroku, jej mocy, a także indywidualnych predyspozycji człowieka. Powinny być dobrane wyłącznie przez specjalistę.
Jak już wcześniej było wspomniane – soczewki kontaktowe progresywne są koniecznie w przypadku starczowzroczności (prezbiopii). Jednak kiedy podjąć decyzję o ich zakupie? Jednym z pierwszych objawów prezbiopii jest oddalanie czytanego tekstu na co raz większą odległość, ponieważ przestajemy wyraźnie widzieć bliskie rzeczy. Jest to o tyle frustrujące, że nie możemy na to nic poradzić – żadna dieta czy leki lub krople do oczu tego nie naprawią, jest to po prostu kolejny etap starzenia się naszego organizmu. Warto „pomóc” sobie przez soczewki progresywne. Sprawią, że czytanie czy praca przy komputerze będą mniej uciążliwe, a przeniesienie wzroku na przykład ze swojego smartfona na dalszy obiekt będzie płynne i nie spowoduje dyskomfortu.
Pamiętajmy, aby wybrać tylko te soczewki, które zostały przepisane przez dobrego specjalistę, który jako jedyny wie, jak dobrać odpowiednią moc i ich typ, żeby zapewnić nam komfortowe i wyraźne widzenie. Przez pierwsze kilka dni powinniśmy je nosić cały czas, aby przyzwyczaić oczy do takiej zmiany.
Zastanawiasz jaki gdzie szpital, jaka kliniki na leczenie, jaki lekarz gdzie znajdziesz potrzebne informacje medyczne na temat choroby schorzenia jak leczyć poszukaj w naszym informatorze portalu medycznym odpowiednich lekarzy szpitali klinik poradników stron. Medycyna informacje wiedza strony internetowe o medycynie. Szpitale kliniki placówki medyczne oferty produkty i usługi firm medycznych. Choroby i leki na choroby i schorzenia poradniki medyczne - adresy i kontakty. Wydarzenia medyczne informacje ciekawe strony medyczne - to w katalogu medycznym www.medyczne24h.pl. Firmy produkty oferty materiały medyczne dla każdego. Portal medyczny - www.medyczne24h.pl - strony sklepy hurtownie firmy apteki szpitale kliniki lekarze wiedza poradniki informacje medyczne.