Problem fikcyjnych zwolnień lekarskich ciągle nierozwiązany

Pracodawcy RP podkreślają patologię związaną z nadużywaniem prawa do zwolnień lekarskich, co uderza przede wszystkim w pracodawców.

W wyniku kontroli przeprowadzonych przez ZUS w pierwszym półroczu tego roku wstrzymano wypłatę 18,5 tys. zasiłków chorobowych, a 1729 osób pozbawiono prawa do świadczeń chorobowych. ZUS wstrzymał lub cofnął świadczenia chorobowe na łączną kwotę 75,5 mln zł.

Efektem wzmożonych kontroli ZUS jest spadek liczby fałszywych zwolnień, jednak problem nadal istnieje, a okres „choroby” nierzadko jest wykorzystywany przez pracowników jako forma dodatkowego urlopu albo dorobienia – zauważa Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP. Przypomina, że nieobecnemu pracownikowi pracodawca wypłaca wynagrodzenie przez pierwsze 33 dni choroby, a ponadto musi pokryć koszty związane z koniecznością zastąpienia pracownika przebywającego na zwolnieniu. – Postulujemy skrócenie tego okresu do 14 dni, co pozwoliłoby zaoszczędzić przedsiębiorcom 2,5 mld zł, a ZUS zmobilizowało do podejmowania szybszej kontroli – mówi Wioletta Żukowska.

Z orzecznictwa wynika, iż pracodawca ma prawo żądać od pracownika wyjaśnień dotyczących sposobu wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Jeżeli okaże się, że pracownik postępował niezgodnie z celem zwolnienia, a więc podejmował czynności nie służące rekonwalescencji (np. podjęcie dodatkowej pracy), pracodawca może rozwiązać umowę o pracę nawet w trybie dyscyplinarnym – dodaje Żukowska.

* *  

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej są największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 7 000 firm, zatrudniających przeszło 3 000 000 pracowników. 85 proc. z nich to firmy prywatne, 15 proc. należy do Skarbu Państwa. Organizacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie, reprezentuje stronę pracodawców w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych. Prezydentem Pracodawców RP jest Andrzej Malinowski. Z inicjatywy organizacji powstało m.in. Centrum Monitoringu Legislacji – pierwsze w Polsce forum, pozwalające śledzić proces legislacyjny oraz umożliwiające przedsiębiorcom wpływ na kształt i jakość stanowionego prawa (www.cml.pracodawcyrp.pl). Pracodawcy RP powołali również Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy, w ramach którego prowadzony jest wielowymiarowy, rzetelny i systematyczny monitoring regionalnych rynków pracy w Polsce, z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań pracodawców (www.obserwatorium.pracodawcyrp.pl).

 

Źródlo: PRP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *