Siedzisz w pracy? Ratuj zdrowie póki możesz

Choroby kręgosłupa, nadwaga, złe samopoczucie: oto czym grozi praca siedząca. Nie musisz jednak od razu rzucać swojej posady (w czasach kryzysu byłoby to nierozsądne). Wystarczy, że skorzystasz z porad innych, którzy poradzili  sobie z tym problemem.

Jest nas 19 procent!

Nic nie chroni przed negatywnymi skutkami pracy siedzącej tak, jak sport. Ze statystyk wynika, że coraz więcej osób w Polsce jest tego samego zdania. Według badania „Jakość życia Polaków. Philips Index 2012” przeprowadzonego przez TNS OBOP współcześni Polacy ćwiczą coraz więcej. Prawie połowa z nas przynajmniej dwa razy w tygodniu uprawia jakiś sport. Codziennie sport uprawia 19 procent dorosłych Polaków, na drugim biegunie mamy ¼ obywateli nieaktywnych w tej dziedzinie.

Przyczyny tego sportowego pospolitego ruszenia łatwo znaleźć. Zgrabna sylwetka, podobnie jak zdrowy wygląd są w cenie, nikt nie chce uchodzić za lenia objadającego się ciasteczkami. Zdrowy styl życia promują nie tylko lekarze i dietetycy ale także (a może przede wszystkim) gwiazdy i celebryci. Pytanie tylko, czy nadejście zimy nie zmieni tego stanu rzeczy. Nie każdy lubi biegać w grudniu, a egipskie ciemności, które pojawiają się już koło 16 nie zachęcają do aktywności. Całe szczęście, że co sprytniejsi znaleźli sposób i na to.

Firmowa drużyna na niepogodę

Nie każdego stać na uprawianie sportów zimowych i co weekendowy wypad na narty. Tańszą opcją jest np. wykupienie karnetu na aerobik czy basen. Kluby fitness pojawiają się jak grzyby po deszczu, znajdziemy je praktycznie wszędzie, zwłaszcza w dużych miastach. Można spróbować też zorganizować sobie fitness w domu – na początek mata i para ciężarków wystarczą. Ciekawą, ale niestety kosztowną opcją jest zakup   bardziej zaawansowanego sprzętu treningowego.

Jeszcze lepiej, jeśli sport uprawiamy w grupie. Tomasz Tychmanowicz manager PrimeSoft Polska cieszy się, że firmowa drużyna piłkarska spotyka się coraz większym zainteresowaniem. – Zależy nam na zdrowiu i dobrym samopoczuciu pracowników. Dlatego wspieramy ich jeżeli chodzi o organizowanie wspólnych aktywności takich, jak cotygodniowa gra w piłkę nożną, czy rajdy rowerowe – tłumaczy.

W przypadku, gdy aktywnością fizyczną zainteresowana jest większość załogi, pracodawcy nierzadko decydują się na współfinansowanie sportowych karnetów. Najpopularniejszy z nich to Multisport, który honorowany przez wiele klubów fitness.

Kierowca na sportowym biegu

Co zapracowanym daje sport? Energię, przypływ endorfin, zgrabną sylwetkę, dobre samopoczucie. Już dawno dowiedziono, że sport obniża ryzyko zachorowania np. na choroby serca. Aktywność fizyczna potrzebna jest zwłaszcza tym, których życie zawodowe rozgrywa się przed ekranem komputera, przy maszynie, bądź – za kółkiem. Małgorzata Słodownik z serwisu Flotis.pl oferującego usługę monitoringu pojazdów: Na co dzień obserwuję, że sport pozwala kierowcom odprężyć się i zadbać o kondycję. Godziny spędzone za kółkiem nie są dla kręgosłupa obojętne. Myślę, że warto zadbać o swoje zdrowie chociażby poprzez krótką gimnastykę – mówi Słodownik.

Sposobów na aktywne życie, także w czasie jesieni i zimy, jest tyle co pracujących. Ważne, jest aby ćwiczyć regularnie i nie przesadzać, zwłaszcza na początku, z intensywnością treningów. Dzięki temu nie tylko nie przyrośniemy do biurka, ale i zaczniemy czerpać wiele korzyści z naszej aktywności. W zatem: do dzieła.

 

PR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *