Powracające stany depresyjne…

Obniżenie nastroju, napady płaczu, zbyt dosadne przyjmowanie do siebie uwag innych – coraz większej liczbie osób doskwierają zaburzenia depresyjne. Czasami trwają kilka tygodni, miesięcy, a innym razem nawet całe lata. Walka staje się nierówna, gdy nie mamy profesjonalnej pomocy.

Jak pomóc osobie z depresją? A Jak pomóc sobie samemu? Czy to jest możliwe?

Już na samym początku optymistycznie chcemy zaznaczyć, że z pięciu osób cierpiących na depresję, cztery wyjdą z niej zupełnie bez żadnej pomocy.  Trwa to zazwyczaj od czterech do sześciu miesięcy (czasem dłużej), dlatego warto zastosować się do kilku zasad, aby uporać się z problemem.

Powiedź o swoim problemie komuś zaufanemu (mama, mąż, siostra, przyjaciółka).

Relaksuj się, bądź aktywna/y. Zmuś się do spaceru, czy do wyjścia na basen, bo to zadziała zbawiennie również na Twój sen.

Nie zapomnij o zdrowym i regularnym odżywianiu, nawet wtedy, gdy absolutnie nie masz ochoty na jedzenie postaraj się zjeść przynajmniej małą porcję, bądź owoc.

Zapomnij o alkoholu! To najgorsze, co możesz zrobić – upijać się, by topić smutki. Depresja plus alkohol równa się alkoholizm musisz o tym pamiętać.

Pamiętaj, aby odpowiednio długo spać. Jeżeli masz z tym problem przed snem poczytaj, posłuchaj muzyki czy pooglądaj telewizję.

Spróbuj „wytłumaczyć” sobie własny problem, najlepiej na piśmie. Napisz, co jest powodem problemu i opisz, jakie widzisz szanse na uporanie się z tym problemem.  Jakie rozwiązania przychodzą ci do głowy? Wprowadź zmiany w życiu. Na pewno poradzisz sobie z tym problemem, choć w tej chwili wydaje ci się to mało prawdopodobne. Twoje życie stanie się bogatsze w doświadczenia i zyskasz mądrość życiową, którą wykorzystasz w przyszłości pomagając sobie, a może i innym.

Nie widzisz szans, aby samodzielnie uporać się z depresją? Nie martw się, odpowiedni specjaliści pomogą ci przetrwać te trudne chwile. Nie bez przyczyny depresja jest obecnie w kręgu zainteresowania całego świata medycyny, lekarze, psycholodzy i psychiatrzy doskonale radzą sobie z cierpiącymi na tą przypadłość. Skorzystaj z ich pomocy. Tu znajdziesz podpowiedzi, o dostępnych placówkach.

Pamiętaj, że wiele osób cierpiących na depresję korzysta z poradnictwa u lekarzy i innych specjalistów – to bardzo dobre i słuszne rozwiązanie. Czasami rozmowa z kimś obcym to znacznie lepsze wyjście niż rozmowa z kimś z rodziny, a czasami jest to jedyne wyjście, aby porozmawiać z kimś o swoich problemach.

M-S-M

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *