Młodość tkwi w sercu – odrobina ruchu dla seniora

Aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia. Ruch wydłuża życie i zapobiega poważnym chorobom cywilizacyjnym. Co najważniejsze, jest domeną nie tylko ludzi młodych. Radzimy, jak zadbać o formę w starszym wieku.

Wysiłek fizyczny ma zbawienny wpływ na zdrowie osób w średnim i starszym wieku. Zapobiega chorobom wieńcowym, nadciśnieniu i cukrzycy. Jego efekty można przyrównać do unikania palenia papierosów. Nawet krótki spacer, wieczorna przechadzka czy kilkuminutowy trucht mogą w znaczny sposób przyczynić się do poprawy zdrowia organizmu seniora.

– Ruch działa prozdrowotnie, a dodatkowo buduje dobre samopoczucie na cały dzień. W miarę możliwości, zawsze zachęcam moich podopiecznych do aktywności fizycznej. Nawet w jesieni naszego życia nie powinniśmy z niego rezygnować – mówi pani Teresa z firmy Promedica24, od lat opiekująca się osobami starszymi.

W walce z chorobami

Osoby w starszym wieku uskarżają się na różnorodne dolegliwości, które trzeba zwalczać ogromnymi ilościami leków. Rzadko zdarza się, aby jeden środek służył za panaceum na choroby serca, cukrzycę, osteoporozę i bóle kręgosłupa. Wyjątkiem jest aktywność fizyczna, która ma moc uzdrawiającą dla całego organizmu. Jak to działa?

Ćwicząc zapobiegamy otyłości, a tym samym znacznie zmniejszamy ryzyko zachorowania na choroby serca. Poprawiamy wydolność, obniżamy poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego krwi. Aktywność fizyczna jest wskazana także dla osób, które już chorują na nadciśnienie.  

– Odrobina ruchu obniża skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi. Ćwiczenia muszą być jednak uprawiane z rozsądkiem, czasami wystarczy dziesięciominutowa przechadzka lub wejście na górkę parkową w wolnym tempie – mówi pani Teresa, ekspertka z firmy Promedica24.

Ruch jest też doskonałym orężem w walce z cukrzycą. Ryzyko powstania tej choroby u osób aktywnych można zmniejszyć nawet o połowę. U diabetyków systematyczna aktywność fizyczna zmniejsza stężenie cukru we krwi i zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, dzięki czemu jej dawki mogą być mniejsze.

Jak ćwiczyć?

Z wiekiem zachodzą nieuchronne zmiany w naszych organizmach. Szybciej pojawia się zmęczenie, pogarsza się szybkość ruchu, wydłuża czas reakcji. Dlatego sposób wykonywania ćwiczeń i dyscypliny sportu muszą być dostosowane do stanu zdrowia seniora.

– Sprawność ruchowa seniorów jest bardzo zróżnicowana. Dla jednych wielkim wysiłkiem będzie wyjście z domu i spacer po parku, inni są w stanie uprawiać dyscypliny zespołowe w sekcjach dla oldboyów. Istotne, aby ruch w jakikolwiek sposób zagościł w planie dnia osoby starszej – mówi pani Teresa, opiekunka z Promedica24.

Osoby cierpiące na bóle kręgosłupa, stawów i osteoporozę ulgę odnajdą na basenie. Pływanie wzmocni mięśnie pleców i kręgosłupa, przyczyni się do uwapnienia kości i zmniejszenia bólów stawów biodrowych i kolanowych. Seniorzy o większej sprawności mogą spróbować swoich sił podczas jazdy na rowerze.

 

 

 


– Ważne, aby zupełnie inaczej podchodzić do aktywności osób o znacznie obniżonej sprawności. W swojej pracy staram się nie wyręczać podopiecznych w prostych czynnościach dnia codziennego, które wiem, że mogą wykonać sami. Zachęcam ich do wyjścia na dwór choćby na dziesięć minut w celu dotlenienia mózgu. Dobrym pomysłem może być uprawianie przydomowego ogródka lub zbieranie owoców w sadzie. Ostatnio bardzo popularny stał się nordic walking. Nie wymaga wielkiej kondycji, a może być doskonałym urozmaiceniem dla zwyczajnych spacerów. – dodaje opiekunka.

Młodość to nie tylko kwestia ciała, ale i ducha. Jeśli osoby starsze znajdą w sobie motywację do uprawiania aktywności fizycznej, ich organizm będzie miał siłę by działać przez kolejne długie lata. Wystarczy chcieć i stosować metodę małych kroczków na drodze do osiągnięcia celu.

Źródło: Promedica24

***

O Promedica24

Firma Promedica24 od 2004 roku świadczy usługi pielęgniarskie i opiekuńcze dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych w Niemczech, Austrii i Polsce. Personel Promedica24 opiekuje się osobami chorymi w domach prywatnych, szpitalach, sanatoriach, domach opieki i innych placówkach służby zdrowia.

W skład grupy Promedica24 wchodzi agencja rekrutacyjna Promedica24 Recruitment specjalizująca się w rekrutacji do sektora medycznego i farmaceutycznego w Polsce oraz innych krajach Unii Europejskiej (m.in. Hiszpania, Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Belgia, Holandia oraz Portugalia).

Strona główna: http://www.promedica24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *