Kiedy warto zdecydować się na implanty zębowe?

Zadbane zęby to wizytówka każdego człowieka. Czasem jednak pojawiają się sytuacje, w których nie możemy pochwalić się własnymi zębami. Wówczas warto pomyśleć o rozwiązaniu zastępczym. Lepiej zrezygnować ze zdejmowanych protez i podobnych, tradycyjnych metod na uzębienie. Dużo lepsze i wygodniejsze okazują się bowiem implanty zębowe. Tak wstawione zęby są dużo bardziej trwałe niż naturalne i o wiele trudniej je wybyć. Ponadto są one przymocowane na stałe.

Implanty to nic innego jak sztuczny korzeń, do którego następnie mocowany jest sztuczny ząb (np. korona zębowa). Są one wykonane z materiału bezpiecznego, obojętnego biologicznie dla organizmu, który nawet po wielu latach nie wyrządzi szkody – z tytanowej śruby. Tytan nigdy nie zardzewieje, jest odporny na rozpuszczanie, a do tego niezwykle trwały.

Implanty zębów powinny być wstawiane tylko i wyłącznie przez chirurgów i to po dokładnym wywiadzie na temat stanu zdrowia pacjenta. Są one umieszczane albo w kościach szczęki, albo w żuchwie. Tam po pewnym czasie obrastają komórkami kości i tym samym stają się doskonałym zamiennikiem dla nieistniejącego już naturalnego korzenia zęba. Nie można powiedzieć, że implant jest sztucznym zębem – jest on bowiem podstawą (konstrukcją) do której ów sztuczny ząb będzie dopiero na trwałe przymocowany.

Ludzie na całym świecie chętnie sięgają po implanty stomatologiczne. To najlepsze i najwygodniejsze rozwiązanie w przypadku ubytków w uzębieniu (zwłaszcza z przodu), a do tego w zasadzie nie istnieją żadne wiekowe ograniczenia, które nie pozwalałyby na zastosowanie tej metody (wyjątkiem są jedynie dzieci). Można używać implantów zarówno do zastąpienia jednego zęba, jak i całego uzębienia. Warto sięgnąć po to rozwiązanie także wtedy, gdy całkowita proteza ruchoma okazuje się zbyt luźna z powodu niekorzystnych warunków anatomicznych – wówczas po wstawieniu kilku implantów problem rozwiązuje się sam.

Sam zabieg wstawiania implantów trwa krótko – niecałą godzinę. Później należy jednak odczekać okres 3-6 miesięcy, kiedy to implant integruje się z kością. Po upływie tego czasu następuje odsłonięcie implantu i przymocowanie do niego korony zębowej.

Medyk Dent – Implanty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *