Bez profilaktyki czyli jak bez głowy.

Nie od dziś wiadomo, że profilaktyka jest znacznie tańsza od leczenia i wiedzą to doskonale i lekarze i zupełni laicy w tematach medycznych. My dzisiaj przypomnimy, dlaczego warto żyć zdrowo i co dzięki temu można uzyskać.

Najgorsze są złe nawyki żywieniowe, gdyż to właśnie one przez całe lata po cichu degradują nasze zdrowie. Nie zauważamy tego, że przez spożywanie tłustych potraw czy bezwartościowych napojów słodzonych z roku na rok przybywa nam odrobina tkanki tłuszczowej, a z nią coś o wiele gorszego – zmiany w tętnicach i żyłach. Nawet, jeśli ktoś spożywa dość regularne i urozmaicone produkty spożywcze, ale bez kontroli tego, z czego są zrobione może sobie zafundować zawał czy udar. Warzywa, owoce, woda niegazowana, a do tego spora ilość ryb i zbóż pełnowartościowych – to powinno się znaleźć w diecie każdego z nas.

Brak aktywności fizycznej to kolejny czynnik, który powoduje, że tracimy kontrolę nad własnym ciałem. Nawet, jeśli nie przybieramy na wadze i na pierwszy rzut oka nie ma podstaw, aby martwić się o stawy czy kręgosłup, to nie znaczy wcale, że do końca swoich dni będziemy sprawni niczym maratończycy. Nie ma cudów w tym temacie i jeśli ktoś nigdy nie uprawiał sportu, nie dbał o kondycję fizyczną, to musi się liczyć z pogarszającym się stanem układu kostno-mięśniowego. Czym to się objawia? A chociażby tym, że w pewnym momencie naszego życia zaczynamy tracić siły, aby dłużej pospacerować, podbiec do autobusu czy wejść schodami na 4 piętro. Do tego pojawiają się bóle w kolanach i „ w plecach” – czyli to, z czym udajemy się już do lekarza. Wcale nie musi tak być, wystarczy wprowadzić w swoje życie regularne treningi fizyczne, aby cieszyć się sprawnością przez długie, długie lata.

Brak badań profilaktycznych. Badania krwi czy moczu to nie fanaberia, a pierwszy krok, aby szybko wyłapać niepokojące procesy chorobowe zachodzące w naszym organizmie. To, czego nie zobaczymy gołym okiem lekarz wyczyta z wyników chociażby krwi. Dobrodziejstwo diagnostyki laboratoryjnej polega właśnie na tym, aby szybko i tanio wykrywać zagrożenia dla naszego zdrowia. Nie może być mowy o tym, że ktoś przez 10 lat czy więcej nie robi sobie badań krwi. To brak rozsądku, bo dostęp do badań laboratoryjnych wcale nie jest utrudniony. Zainteresowanych szczegółami odsyłamy pod ten link.

Zamiast czekać na ewentualną chorobę i drogie leczenie warto zrobić wszystko, aby w zdrowiu i szczęściu przeżyć swoje życie, profilaktyka zdrowia wcale nie jest trudna i każdy może być z nią za pan brat.

M-S-M

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *