Bóle, obrzęki, uczucie ciężkości nóg, „pajączki” i żylaki są objawami związanymi ze słabym powrotem krwi od stóp do serca. Objawy te dotyczą około 60 proc. populacji kobiet i 50 proc. mężczyzn, a częstość ich występowania wzrasta z wiekiem. W związku ze starzeniem się społeczeństwa, liczba osób uskarżających się z ich powodu oraz koszty ich ograniczania są coraz wyższe.
Za główną przyczynę powstawania żylaków uważa się uwarunkowania genetyczne. Ponadto czynnikami ryzyka, które mogą wpływać na ich rozwój są: wiek, nadwaga i otyłość, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej i/lub w wysokiej temperaturze (związane np. z pracą zawodową), dźwiganie ciężarów, przebyte urazy i operacje nogi oraz ciąża.
Wielu z tych sytuacji nie da się uniknąć, dlatego osobom z grup ryzyka rekomenduje się stosowanie działań zapobiegawczych jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy. W profilaktyce żylaków zaleca się m. in. odpoczywanie z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca, noszenie podkolanówek uciskowych, rezygnację z ciasnych ubrań i częstego chodzenia w butach na wysokich obcasach, unikanie długiego stania, dbanie o
linię i wystrzeganie się zaparć, zaprzestanie picia alkoholu, umiarkowaną aktywność fizyczną, ograniczenie gorących kąpieli oraz intensywnego opalania.
Osobom, u których występują objawy związane ze słabym powrotem krwi od stóp do serca w pierwszej kolejności zaleca się noszenie rajstop, pończoch i podkolanówek uciskowych oraz zmianę stylu życia. W ramach rezygnacji ze złych nawyków rekomendowane jest zwiększenie wysiłku fizycznego, zmniejszenie masy ciała oraz unikanie w diecie potraw powodujących wzdęcia i zaparcia. W przypadku osób, których praca wymaga długotrwałego stania lub siedzenia ważne jest nabycie umiejętności uruchomienia tzw. pompy łydkowej. Istotne jest również dobieranie odpowiedniego ubioru, szczególnie podczas podróży. W grupie osób ze skłonnością do objawów w postaci obrzęku i bólu nóg, z odczuciem ciężkości nóg, nocnymi skurczami mięśni, a także skłonnością do pojawiania się „pajączków” i żylaków można stosować preparaty zawierające związki o działaniu flebotropowym (działanie na naczynia żylne). Dla nich właśnie przeznaczony jest nowy suplement diety Cyclovena.
Cyclovena przynosi ulgę i uczucie lekkości nóg, wspiera krążenie żylne oraz pomaga zmniejszyć obrzęk. Zawiera wyciąg z ruszczyka kolczastego, hesperydynę i kwas L-askorbinowy (witaminę C). Jako produkt zawierający składniki pochodzenia roślinnego Cyclovena jest dobrze tolerowana. Cena za jedno opakowanie suplementu diety Cyclovena (30 kapsułek) wynosi ok. 17 zł. Cyclovena może więc stanowić tańszą alternatywę dla dotychczas obecnych na rynku produktów o podobnym składzie. Więcej informacji na www.cyclovena.pl
By mieć lekkie nogi…
• Stosuj odpowiednią dietę
Jeśli często miewasz uczucie ciężkości nóg, dbaj o linię. Nadwaga i otyłość sprzyjają pogłębianiu się Twoich dolegliwości. Unikaj zaparć. Do codziennej diety włącz produkty bogate w witaminę C. Znajdziesz ją w warzywach i owocach (najwięcej w czarnych porzeczkach, natce pietruszki i czerwonej papryce).
W Twoim jadłospisie nie powinno także zabraknąć pokarmów będących źródłem błonnika. Znajduje się on m. in. w płatkach owsianych, siemieniu lnianym i jabłkach. Korzystne dla Ciebie będą również produkty zawierające rutynę, np. kasza gryczana. Powinnaś także pić dużo wody. Ogranicz natomiast spożycie kawy i herbaty. Zrezygnuj z alkoholu, który może powodować poszerzanie żył.
• Odstaw solniczkę
Przyczyną obrzęków nóg i stóp może być zbyt wysoka zawartość sodu w Twoim jadłospisie. W takim przypadku postaw na dietę niskosodową. Po pierwsze przestań solić. Sól kuchenną zastępuj ziołami, kolorowym pieprzem, papryką czy gałką muszkatołową. Uważaj na zakupach! Zwracaj uwagę na skład produktów, które umieszczasz w swoim koszyku. Sól dodawana jest nie tylko do wędlin, pasztetów, zup w proszku, ale nawet do płatków śniadaniowych i słodyczy! Bombami sodowymi, które należy omijać, są też gotowe przyprawy typu jarzynka. Dieta niskosodowa jest korzystna zarówno dla nóg, jak i dla serca. Po ograniczeniu soli w diecie, schudniesz. Spadnie również Twoje ciśnienie. Warto spróbować!
• Unikaj długotrwałego stania
Z powodu długotrwałego przebywania w pozycji stojącej wzrasta ciśnienie żylne w nogach i stopach. Z biegiem czasu ciśnienie to osłabia ściany naczyń krwionośnych. Jeśli uprawiasz zawód wymagający od Ciebie wielogodzinnego stania, w miarę możliwości staraj się przemieszczać. Co około pół godziny przejdź się na dłużej. Być może część obowiązków możesz wykonać siedząc. Sprawdzi się wtedy wysoki stołek lub krzesło. Po pracy nie zapominaj o regularnej aktywności fizycznej.
• Wypoczywaj aktywnie
Dobry wypoczynek dla zmęczonych i opuchniętych nóg? Ruch! Unikaj długotrwałego stania w miejscu. Jeśli to niemożliwe, staraj się chociaż od czasu do czasu stawać na palcach. Jak najwięcej chodź. Ćwicz aeorobik, biegaj, pływaj, tańcz, wsiądź na rower. A może spróbujesz Nordic Walking lub jogi?
Jeśli siedzisz, nie zakładaj nogi na nogę, bo taka pozycja utrudnia odpływ krwi żylnej. Za to jak najczęściej odpoczywaj z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca.
• Dbaj o nogi w podróży
Puchnięcie nóg podczas dłuższej podróży samochodem, autokarem czy samolotem jest powszechne. Najczęściej jego przyczyną jest brak aktywności. Aby złagodzić obrzęki nóg, na podróż włóż luźną odzież. Staraj się nie siedzieć w jednej pozycji, jak najczęściej poruszaj stopami i – jeśli to możliwe – przejdź się co jakiś czas. Poza tym pij dużo płynów.
Pamiętaj, że jeśli po powrocie do aktywności obrzęk stóp nie znika, w dodatku występuje w jednej nodze i towarzyszy mu ból, może to być objaw poważniejszej choroby. Warto wtedy zasięgnąć porady lekarskiej.
• Nie przegrzewaj nóg
Pod wpływem ciepła żyły się rozszerzają, dlatego unikaj wysokich temperatur. Wystrzegaj się długich gorących kąpieli i długotrwałego opalania się. Trzymaj się także z daleka od sauny i solarium. Niewskazane dla Ciebie jest też ogrzewanie podłogowe oraz zbyt długie przebywanie przy źródłach ciepła i w przegrzanych pomieszczeniach. Twoim nogom pomoże za to stosowanie na przemian zimnego i ciepłego prysznica lub kąpieli.
• Tylko nie pal
Rzuć papierosy! Palenie tytoniu wpływa na rozwój wielu schorzeń, w tym nowotworów, chorób układu krążenia i płuc. Zwiększa także ryzyko rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej, której objawem są m. in. obrzęki, uczucie ciężkości nóg, „pajączki” i żylaki. Ryzyko to jest jeszcze wyższe u kobiet, które palą i przyjmują hormonalne pigułki antykoncepcyjne. Pamiętaj, że po rzuceniu nałogu, zyskujesz zdrowie, urodę i pieniądze. Co równie ważne – przestajesz truć najbliższych. Przestań palić dla siebie i dla nich. Do dzieła!
• Zapamiętaj, jak się nie ubierać
Szpilki zakładaj jedynie od święta. Nie chodź także przez cały dzień w płaskim obuwiu. Na co dzień noś wygodne buty, z szerszym noskiem. Obcasy powinny być stabilne i mieć od 2 do 5 cm. Unikaj ciasnych i opiętych ubrań. Zapomnij o gorsetach, wyszczuplającej bieliźnie czy rajstopach. Zwracaj uwagę, aby ściągacze w podkolanówkach i skarpetkach nie były zbyt ścisłe. Zrezygnuj z pończoch samonośnych. Wybieraj podkolanówki lub rajstopy oznaczone na opakowaniu symbolem spirali wokół łydki. Jeśli na Twoich nogach zaczęły się tworzyć żylaki, poproś lekarza o pomoc w doborze przeciwżylakowych podkolanówek lub rajstop.
Cyclovena – ratunek dla zmęczonych nóg
Suplement diety Cyclovena jest przeznaczony do stosowania u osób ze skłonnością do obrzęków, odczucia ciężkości nóg, nocnych skurczów mięśni, bólu nóg, pojawiania się „pajączków” i żylaków. Preparat przynosi ulgę i uczucie lekkości nóg, wspiera krążenie żylne oraz pomaga zmniejszyć obrzęk. Zawiera wyciąg z ruszczyka kolczastego, hesperydynę i kwas L-askorbinowy (witaminę C). Jako produkt zawierający składniki pochodzenia roślinnego Cyclovena jest dobrze tolerowana. Cena za jedno opakowanie suplementu diety Cyclovena (30 kapsułek) wynosi ok. 17 zł. Cyclovena może więc stanowić tańszą alternatywę dla dotychczas obecnych na rynku produktów o podobnym składzie. Więcej informacji na www.cyclovena.pl
Jan Zdrowotny, jest naszym specjalistą od różnych informacji medycznych, jest postacią wybitną w swojej dziedzinie. Jego głęboka wiedza i doświadczenie w medycynie czynią go cenionym ekspertem, zarówno wśród pacjentów, jak i kolegów z branży. Zdrowotny jest znany z umiejętności przekazywania skomplikowanych informacji medycznych w sposób zrozumiały dla szerokiej publiczności, co przyczynia się do lepszego zrozumienia i świadomości zdrowotnej w społeczeństwie. Jego praca ma istotny wpływ na poprawę jakości opieki zdrowotnej oraz edukację pacjentów w zakresie różnych zagadnień medycznych.