Twoje stopy mają wystające po bokach kości przy dużych palcach? To haluksy, które mogą powodować poważne dolegliwości bólowe i zaburzać chód. Zobacz najważniejsze informacje o tych zmianach!
Haluksy – co to jest?
Haluksami określa się rodzaj zniekształcenia w stopie, do którego dochodzi na skutek nieprawidłowo ustawionej kości śródstopia w stawie śródstopno-paliczkowym. Zmiana ta nazywana jest również paluchem koślawym ze względu na jego specyficzne ustawienie.
Do tworzenia się haluksów dochodzi głównie na skutek wad stóp, zwłaszcza płaskostopia poprzecznego i podłużnego. Również sprzyja im noszenie niewygodnego obuwia o wąskich czubkach oraz zaburzenia w mechanice pracy mięśni, stawów i więzadeł w stopach na skutek urazów czy złych nawyków ruchowych.
Jak rozpoznać haluksy?
Rozpoznanie haluksów jest bardzo łatwe. Jak sprawdzić czy mam haluksy? Należy spojrzeć na swoje stopy w okolicy dużego palca z jego zewnętrznej strony. W miejscu połączenia palca z resztą stopy nie powinny znajdować się żadne widoczne wybrzuszenia. Gdy je zauważamy, oznacza to, że mamy do czynienia z haluksami.
Zależnie od stopnia zaawansowania tej dolegliwości, skrzywienie palucha w stawie może być mniejsze lub bardzo duże, co prowadzić może także do trudności w staniu i chodzeniu, a także nieprzyjemnych bólów.
Leczenie haluksów
O tym, jak leczyć haluksy, będzie przede wszystkim decydować stopień zaawansowania dolegliwości i wywoływane przez nią objawy. Stosuje się następujące metody:
Kliny, korektory, separatory na haluksy
Są to akcesoria pozwalające na zmianę ustawienia dużego palca. Dzięki nim można zmniejszyć haluksy i zapobiegać dalszemu pogłębianiu się deformacji. Redukują one też dolegliwości bólowe.
Przeczytaj również: Jak fizjoterapeuta z Konina skutecznie pomaga pozbyć się bólu
Buty ortopedyczne na haluksy
Przy haluksach zaleca się również korzystanie z odpowiedniego obuwia, na przykład mogą być to półbuty czy sandały ortopedyczne na haluksy damskie lub męskie które znajdziemy w specjalistycznym sklepie https://dlastopy.pl/156-na-halluksy. Mają one odpowiednio ukształtowany czubek buta, by nie nasilać deformacji i poprawiać komfort.
Zabiegi na haluksy
Stosowane są również różne rodzaje zabiegów operacyjnych, które polecane są głównie przy zaawansowanych haluksach. Polegają one na usunięciu części kości lub wszczepieniu śrub prawidłowo ustawiających paluch. Stosowana jest również fizjoterapia, która także daje dobre efekty.
Jan Zdrowotny, jest naszym specjalistą od różnych informacji medycznych, jest postacią wybitną w swojej dziedzinie. Jego głęboka wiedza i doświadczenie w medycynie czynią go cenionym ekspertem, zarówno wśród pacjentów, jak i kolegów z branży. Zdrowotny jest znany z umiejętności przekazywania skomplikowanych informacji medycznych w sposób zrozumiały dla szerokiej publiczności, co przyczynia się do lepszego zrozumienia i świadomości zdrowotnej w społeczeństwie. Jego praca ma istotny wpływ na poprawę jakości opieki zdrowotnej oraz edukację pacjentów w zakresie różnych zagadnień medycznych.