Planuję lub noszę soczewki kontaktowe – zobacz czego jeszcze nie wiesz o soczewkach!

Soczewki kontaktowe nie są wynalazkiem naszych czasów – po raz pierwszy zostały wykorzystane już w XIX wieku. Przez lata były udoskonalane i poprawiane, aby obecnie przybrać wygodną formę korekcji wad wzroku, dostępną dla każdego, niezależnie od wieku i płci. Planujesz kupić pierwsze soczewki kontaktowe? A może już je nosisz? Zobacz, czego jeszcze o nich nie wiesz!

 

  1. Planuję nosić soczewki kontaktowe – które wybrać?

  2. Soczewki kontaktowe – fakty i mity

 

Początkowo jedynymi dostępnymi egzemplarzami soczewek były soczewki twarde, jednowarstwowe. Z biegiem czasu wyparły je soczewki miękkie, trójwarstwowe, zbudowane z dwóch warstw hydrofilowego żelu, przedzielonego hydrożelem silikonowym. Mimo „zacofania” technologicznego, soczewki twarde nadal są używane, głównie do korygowania zniekształceń na powierzchni oka.

 

 

 

Planuję nosić soczewki kontaktowe – które wybrać?

 

Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych nie jest łatwy, ponieważ zależy m.in. od wady wzroku i stylu życia. Niektórych aktywności, takich jak pływanie, nie należy wykonywać w soczewkach, inne wymagają dobrania odpowiedniego, specjalnego rodzaju soczewek. Wyboru nie ułatwia ogromna ilość producentów soczewek, dlatego jeśli chcesz wymienić okulary na soczewki, a w Twojej głowie pojawia się myśl – planuję nosić soczewki kontaktowe, ale nie wiem które wybrać – skontaktuj się ze specjalistą.

 

Jeden z powszechnie powtarzanych mitów o soczewkach kontaktowych mówi, że mogą je nosić jedynie osoby z krótko- lub dalekowzrocznością, a ta forma korekcji wzroku jest zabroniona dla astygmatyków, dzieci i osób starszych. Nowoczesne soczewki kontaktowe z twojepierwsze.pl mogą być używane również do korekcji wzroku u osób z astygmatyzmem i prezbiopią. Soczewki są też przeznaczone dla dzieci, sportowców, osób starszych, podróżników i pracowników biurowych, którzy spędzają przed komputerem po kilkanaście godzin dziennie – może ich używać niemal każdy.

 

Soczewki kontaktowe – fakty i mity

 

Wokół soczewek kontaktowych narosło wiele przekonań, z których część nie jest zgodnych z prawdą. Soczewki nie pogarszają wzroku, nie zsuwają się na tył oka, ani nie powodują bólu i dyskomfortu. Początkowo ich noszenie może być nieco niewygodne, jednak oko szybko przyzwyczaja się do nowych warunków, a innowacyjna budowa soczewek sprawia, że są one niemal niewyczuwalne. Nieprawdą jest również twierdzenie, że czyszczenie i pielęgnacja soczewek wymaga zastosowania trudnej i czasochłonnej procedury. Najwygodniejsze w tej kwestii są soczewki jednodniowe, które po zdjęciu należy wyrzucić, a następnego dnia założyć nowe, a czyszczenie tych wielokrotnego użytku ogranicza się do umieszczenia ich w pojemniczku ze specjalnym płynem. Soczewki kontaktowe są bezpieczne dla oczu i można je nosić bez przerwy, zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie trzeba z nich rezygnować na dzień lub kilka dni, aby oko odpoczęło i „pooddychało” – soczewki wytwarza się z oddychających materiałów, pozwalających na cyrkulację powietrza na powierzchni gałki ocznej.

 

 

 

Do soczewek kontaktowych, podobnie jak do okularów, trzeba się przyzwyczaić i wyrobić w sobie nawyk ich regularnej wymiany oraz czyszczenia. Prawdą jest, że niekiedy po całodziennym noszeniu soczewek, może pojawić się uczucie suchości oka, jednak skutecznie niwelują je krople do oczu – warto mieć je zawsze pod ręką.

 

 

 

Nowoczesne technologie pozwalają też na noszenie soczewek w nocy, zamiast w dzień. Soczewki orto-K przeznaczone są do korygowania krótkowzroczności. Zakłada się je na noc, a w trakcie snu soczewki przekształcają krzywizny rogówki tak, aby w ciągu dnia rogówka zachowała właściwy kształt. Ta forma korekcji wzroku zalecana jest głównie dzieciom i osobom młodym, u których wada ma umiarkowany stopień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *