Metabolizm w sporcie siłowym – rola diety i suplementacji

Metabolizm, innymi słowami, to po prostu przemiana materii. W procesie tym biorą udział enzymy i hormony (np. testosteron), których czasami ci brakuje. Co w takiej sytuacji robić, co spożywać i jakich sterydów dostarczać organizmowi, aby zapewnić sobie zdrowie? Zacznij od przeczytania poniższego artykułu!

Zmiana metabolizmu u osób aktywnych fizycznie

Udowodniono, że zespół metaboliczny, który nie jest tzw. jednostką chorobową sam w sobie, podwyższa twoje szanse na zachorowanie, np. na choroby serca czy cukrzycę. Schorzenia te brzmią bardzo poważnie i takie właśnie są! Z tego właśnie powodu, tak istotne jest eliminowanie wszelkich ich przyczyn, tzw. składowych zespołu metabolicznego. Zadajesz sobie pewnie pytanie, jak to zrobić? Zdaniem dietetyków warto zacząć od aktywności fizycznej i diety. Ćwiczenia są najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z zachowaniem szczupłej sylwetki i zdrowia. To one zwalczają otyłość, walczą z nadciśnieniem tętniczym, nadmiarem glukozy we krwi, a także dyslipidemią (zaburzenia gospodarki lipidowej).
Specjaliści zalecają trening 5 razy w tygodniu. Pamiętaj, że powinien on wynosić minimum pół godziny. Jeśli to za dużo, np. w przypadku osoby starszej, nie martw się! Rekomendowany jest także codzienny, godziny spacer, idealny substytut treningu.
Jeśli doszedłeś do wniosku, że wolisz ćwiczyć, podpowiadamy co dokładnie jest polecane! Największe korzyści przynoszą: pływanie, taniec, jogging, golf, jazda na rowerze, a także gry zespołowe. Odradza się natomiast siedzący tryb życia. Nie siedź całymi dniami przed telewizorem, komputerem itp. Trenerzy doradzają „wyjdź, pochodź, pobiegaj!”.
Nasuwa się pytanie „co z tego będę miał?”. Wzrośnie twoja wydolność fizyczna, podniesiesz swoją samoocenę, schudniesz, zniwelujesz ryzyko cukrzycy, odciążysz układ kostny, a nawet odczujesz, że masz więcej energii. Mało? To nie wszystko, przyspieszysz też swój metabolizm i tym samym zapobiegniesz otyłości! Obniżysz poziom glukozy, cholesterolu LDL i trójglicerydów w swoim organizmie. Jednocześnie podniesiesz poziom cholesterolu HDL, zwanego dobrym! Same pozytywy!

 

 

 

Wpływ diety i metabolizmu na budowanie masy mięśniowej

Jeśli pragniesz zwiększyć masę mięśniową, nie masz innego wyjścia, musisz wpłynąć na swój metabolizm, zwłaszcza na tzw. reakcje anaboliczne. Aby to osiągnąć wprowadź odpowiednią dietę do swojego życia! Powinna ona polegać na nadwyżce kalorycznej w diecie, a także dostarczeniu organizmowi dużej ilości tłuszczów, węglowodanów oraz białek!

Rola środków anabolicznych w sporcie siłowym

Pewnie zadajesz sobie pytanie, dlaczego sterydy cieszą się taką popularnością. Można na ich temat przeczytać wiele sprzecznych informacji: „sterydy powodują agresję”, „sterydy stymulują przyrost siły, mięśni oraz wytrzymałości”, „sterydy pogarszają stan zdrowia”, „sterydy hamują wzrost nawet o 30%”, „ sterydy typu testosteron rozkładają tkankę tłuszczową”, „sterydy, pierwszy krok do niepłodności” itd. Z każdej strony zasypują nas nagłówki, mimo wszystko kulturyści je przyjmują! Co dają sterydy? Czy warto je zażywać? Czy sterydy anaboliczne pomagają w sporcie siłowym? Odpowiadamy!
Sterydy anaboliczne (testosteron, BCAA, kreatyna itp.) pomagają osiągnąć lepsze wyniki, dzięki nim sportowcy uzyskują perfekcyjny wygląd, większą siłę, wymarzoną sylwetkę i lepszą masę mięśniową. Osoby zażywające „anaboliki” pokonują własne możliwości, dlatego te środki mogą być uznane za nielegalne! Zanim po nie sięgniesz, skonsultuj się ze specjalistą i rozważ, czy nie zaszkodzą one tobie i twojemu zdrowiu!

Poziom testosteronu u osoby aktywnej fizycznie

Ćwiczenia, zwłaszcza te intensywne, zwiększają poziom testosteronu. W ciągu dnia w twoim organizmie dochodzi do jego wahań, co jest oczywiście naturalne. Najwięcej testosteronu masz rano, a najmniej popołudniu. Możemy ci podpowiedzieć, że duży wpływ na poziom testosteronu mają ćwiczenia siłowe. Jeśli więc chcesz zwiększyć ilość tego hormonu w swoim organizmie, trenuj! Rób to zwłaszcza wieczorem, po pracy, a nie przed! Badania pokazują, że poziom testosteronu podnoszą także ćwiczenia kondycyjne, zwane potocznie kardio, ale robią to w mniejszym stopniu! Jeśli zależy ci na testosteronie, zwiększ intensywność swoich treningów lub wybierz sport siłowy!
Na koniec taka ciekawostka: jeżeli jesteś człowiekiem w kiepskiej formie, testosteron po treningu zwiększy się u ciebie szybciej, niż u osoby z dobrą kondycją! Nie zwlekaj, zadbaj o prawidłowy poziom testosteronu już dziś!

Popularne suplementy przedtreningowe

Przedtreningówki są bardzo popularnymi, wśród sportowców, suplementami diety. Po co sięgają najczęściej w 2020 roku? Najpopularniejszym, choć nowym, suplementem jest MASS KICK, drugim produktem w rankingu jest Iron Pump, a podium zamyka High Kick. Tuż za nim uplasowały się Cellucor C4 oraz N.O.-Xplode.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *