Ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy, 1600 gości, w tym połowa to prezesi, wiceprezesi bądź właściciele firm, do tego bogaty program merytoryczny obfity w wykłady i konferencje dla lekarzy i farmaceutów – wszystko to złożyło się na sukces pierwszej edycji Międzynarodowych Targów Medycznych i Farmaceutycznych, które w dniach 1-3 października odbyły się w Warszawie.
Targi nie tylko z nazwy były międzynarodowe, bo ponad połowa wystawców przyjechała z zagranicy, m.in. z Niemiec, Tajwanu czy Indii. Spoza Polski – z Austrii, Kanady, Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii, Włoch, Holandii, Ukrainy – pochodziło także 7 proc. odwiedzających. Gośćmi targów byli głównie dyrektorzy, menedżerowie i przedstawiciele kadry kierowniczej i technicznej w placówkach służby zdrowia.
Co piąty odwiedzający reprezentował firmę zatrudniającą ponad 100 osób, tyle samo pochodziło z firm zatrudniających 10-50 osób. Ponad połowę gości stanowili prezesi i wiceprezesi oraz właściciele firm z sektora medycznego i farmaceutycznego – większość z nich samodzielnie podejmuje decyzje w swoich firmach bądź ma na nie wpływ. Przyjechali z prywatnych i publicznych placówek służby zdrowia, klinik i centrów medycznych, firm i hurtowni farmaceutycznych, ale także uniwersytetów i administracji publicznej.
Co piąty pracuje w firmie zajmującej się produkcją bądź dystrybucją sprzętu medycznego.
Na targi przyciągnęła ich chęć zapoznania się z nowym sprzętem i usługami (34 proc.), nawiązania nowych relacji biznesowych (10 proc.), poszukiwanie dystrybutora (10 proc.) lub podtrzymanie już istniejących relacji (9 proc.).
– Nawiązałem wcześniej kontakty, także targi WIHE były okazją do osobistego spotkania potencjalnych partnerów. Jesteśmy niemiecką firmą, nasza obecność była dobrą okazją do wypromowania brandu – mówił Mario Pontremoli z firmy Sengewald Healthcare Innovations.
Prawie co piątego odwiedzającego targi skusił bogaty program merytoryczny. Rozpoczęło go Ogólnopolskie Targowe Forum Prezesów, Dyrektorów i Kierowników Zarządzających w Podmiotach Leczniczych. Następnego dnia odbyła się konferencja „Nowoczesne techniki w anestezjologii i intensywnej terapii” zorganizowana przez I Klinikę Anestezjologii i Intensywnej Terapii WUM. Na konferencję przyjechało 120 lekarzy anestezjologów z całej Polski. Nie zabrakło też użytecznych paneli dyskusyjnych dla farmaceutów, które m.in. poruszały zmiany w ustawodawstwie, podsumowały rok w branży oraz praktycznie pokazywały jak zwiększyć obroty apteki.
Na targach WIHE Hospital można było zobaczyć sprzęt anestezjologiczny (monitory rzutu serca, aparaty do znieczulania, respiratory), systemy przyzywowe dla szpitali, medyczne systemy informatyczne, stoły terapeutyczne, aparaty USG, sprzęt do dezynfekcji i sterylizacji, meble medyczne. Z kolei podczas odbywających się w tym samym czasie WIHE Pharmacy wystawcy prezentowali surowce farmaceutyczne, produkty OTC, suplementy diety i opakowania.
Targi WIHE Hospital i WIHE Pharmacy odbyły się w dniach 1-3 października 2013 r. w Warszawskim Centrum Expo XXI. Firma Lentewenc, organizator imprezy, już zaprosiła wystawców i odwiedzających na drugą edycję targów WIHE, które odbędą się w dniach 8-10 października 2014 roku.
Opinie o WIHE
Minister Marek Balicki, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego przy Szpitalu Wolskim w Warszawie: To jak dotąd największe wydarzenie tego typu w Warszawie. Nasz szpital nie mógłby wdrażać nowych technologii, nie wiedząc, co nowego pojawia się na rynku. Do tego między innymi służą targi. Już widziałem kilka nowości, które chętnie bym w swojej placówce wykorzystał.
Robert Jagodziński, INSEL: Jesteśmy zadowoleni. Nawiązaliśmy wiele nowych kontaktów, które będą owocowały podpisanymi kontraktami. Najważniejsze, że na miejscu rozmawialiśmy z osobami z branży. To ludzie, którzy decydują o zaopatrzeniu szpitali oraz dyrektorzy i menedżerowie. Poza gości nawiązaliśmy też ciekawe kontakty z wystawcami.
Hubert Kowalski, BTL Polska: Nawiązaliśmy kontakty, zawsze mogłoby być więcej, ale rozumiem, że to pierwsza edycja targów. Na podsumowanie będzie czas, ale na pewno nie żałujemy, że się tu pojawiliśmy.
Anna Pisarewicz, Boxmet Medical: Jeździliśmy na targi do Poznania, w Warszawie jesteśmy pierwszy raz, chcieliśmy spróbować nowego miejsca, zdecydowaliśmy się w ostatniej chwili. Jesteśmy producentem sprzętu ratownictwa medycznego, w tym urządzenia do kompresji Life-Stat, które budzi duże zainteresowanie. Czas pokaże, czy zainteresowanie na targach przełoży się na kontrakty biznesowe.
Mario Pontremoli, Sengewald Healthcare Innovations: Nawiązałem wcześniej kontakty, także targi WIHE były okazją do osobistego spotkania potencjalnych partnerów. Jesteśmy niemiecką firmą, nasza obecność była dobrą okazją do wypromowania brandu. Co ważne, koszty pojawienia się na targach nie były wysokie, organizacja jest bardzo dobra, dlaczego więc miałoby nas tu nie być?
Dariusz Reks, Ado-Med: Kontakty zostały nawiązane. Ponieważ nasze produkty są specjalistyczne, trafiają do nas zainteresowani specjaliści. Na takiej imprezie zawsze warto się pojawić, każdy kontakt zdobyty może być podtrzymany i przerodzić się w stałą współpracę. Nie mam żadnych zastrzeżeń jeśli chodzi o organizację.
Magdalena Bluj, NEWIND: Jestem zadowolona z naszej obecności na targach. Mamy świadomość, że to pierwsza edycja tej imprezy, choć spodziewaliśmy się większej ilości osób decyzyjnych wśród odwiedzających. Na miejscu udało się zebrać kilkanaście ciekawych kontaktów, które rokują na przyszłość. Mam nadzieję, że zakończą się kontraktami i stałą współpracą. Targi oceniam bardzo dobrze pod względem organizacyjnym.
Roman Mroczkowski, Tekpro Sp. z o.o.: Oceniamy pozytywnie targi. Mogłoby być więcej gości, ale mamy świadomość, że to pierwsza edycja. Nawiązaliśmy nowe kontakty biznesowe, z których mam nadzieję będą konkretne efekty. Jesteśmy zainteresowani udziałem w kolejnej edycji.
Jan Zdrowotny, jest naszym specjalistą od różnych informacji medycznych, jest postacią wybitną w swojej dziedzinie. Jego głęboka wiedza i doświadczenie w medycynie czynią go cenionym ekspertem, zarówno wśród pacjentów, jak i kolegów z branży. Zdrowotny jest znany z umiejętności przekazywania skomplikowanych informacji medycznych w sposób zrozumiały dla szerokiej publiczności, co przyczynia się do lepszego zrozumienia i świadomości zdrowotnej w społeczeństwie. Jego praca ma istotny wpływ na poprawę jakości opieki zdrowotnej oraz edukację pacjentów w zakresie różnych zagadnień medycznych.