Alergia to choroba statystycznie dosyć często występująca. Często uważa się alergię za chorobę łagodną, nie zagrażającą życiu. Stereotyp ten wziął się z tego że choroby alergiczne w znacznej swej ilości faktycznie mają łagodną postać. Trzeba powiedzieć że wszystko zależy od konkretnego alergenu oraz zwłaszcza od siły reakcji alergicznej na substancje uczulające. Reakcja alergiczna może mieć bardzo gwałtowny przebieg i w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do śmierci np. wskutek wstrząsu anafilaktycznego. Z tego powodu chorobę tę należy traktować z powagą. Nawet lekkie reakcje alergiczne przysparzają kłopotów w codziennym życiu osobom uczulonym.
Z czego wynika alergia.
Alergicy są osobami o nadmiernej wrażliwości ciała na określone substancje lub grupy substancji (częściej). Substancje te występują powszechnie w otoczeniu w jakim żyjemy i nie powodują żądnych reakcji u osób zdrowych -o normalnej wrażliwości. Wśród tych substancji można wymienić: sierść zwierząt, pyłki roślin, zarodniki grzybów, pleśnie, różne rodzaje pokarmu(mleko, czekolada, jajka), kurz domowy z zawartymi weń roztoczami, metale jak chrom i nikiel zawarty w monetach, jad pszczeli, oraz wiele innych rzadziej uczulających.
Substancje uczulające dostają się do organizmu różnymi drogami z tego względu rozróżniamy drogi: wziewną, kontaktową, pokarmową, infekcyjną. Konkretne alergeny przyporządkowuje się konkretnym drogom. Jednakże alergeny takie jak drobnoustroje i leki mogą się dostawać do organizmu różnymi drogami.
Kiedy substancja uczulająca (alergen) dostaje się do organizmu osoby uczulonej, organizm tej osoby broni się wytwarzając przeciwciała w postaci białek. Białka te to immunoglobuliny, które mają swoje typy zależne od typów alergenów na które reagują. U osoby będącej alergikiem powstaje więcej określonego typu immunoglobulin. Immunoglobuliny łączą się z alergenami i powstaje kompleks immunologiczny. W wyniku reakcji pomiędzy przeciwciałami a alergenami powstaje właśnie alergia. Alergeny są to, w gruncie rzeczy, antygeny, powodujące wzmożenie mechanizmów obronnych organizmu i wzrostu syntezy immunoglobulin. W momencie kiedy immunoglobuliny zostają nadmiernie wytworzone przez układ odpornościowy zaczepiają się do komórek tucznych w tkankach. Kiedy organizm alergika styka się ponownie z substancją uczulającą przeciwciała te pobudzają komórki tuczne do produkcji substancji chemicznych w tym histaminy. Substancje chemiczne, mające wspomóc zwalczanie alergenu, doprowadzają do powstania zapalenia i obrzęku tkanek oraz wystąpienia różnego rodzaju objawów alergicznych.
Objawy alergiczne.
Do najczęściej występujących objawów alergicznych zalicza się zmiany chorobowe jak: katar sienny, zmiany skórne (wypryski, pokrzywka i inne), astma. Schorzenia te zdają się być pozornie ze sobą nie związane z medycznego punktu widzenia. Ponieważ schorzenia te dotyczą różnych układów i tkanek organizmu a jednak przyczyna ich wystąpienia jest w przypadku reakcji alergicznej jedna. W przypadku obserwacji występowania schorzeń jak powyższe należy wziąć pod uwagę alergie jako ich przyczynę i przeprowadzić testy alergologiczne. Testy alergologiczne maja postać testów skórnych lub badania krwi. Jeżeli zachodzi podejrzenie na uczulenia na pewne grupy alergenów, to w teście skórnym wprowadza się pod skórę niewielką ilość tego alergenu, co w wypadku uczulenia objawia się wystąpieniem miejscowej reakcji alergicznej. Posiadając wiedzę na temat swej alergii możemy świadomie unikać alergenów, ograniczać z nimi kontakt i zastosować leczenie odpowiednimi do tej alergii lekami.
Jan Zdrowotny, jest naszym specjalistą od różnych informacji medycznych, jest postacią wybitną w swojej dziedzinie. Jego głęboka wiedza i doświadczenie w medycynie czynią go cenionym ekspertem, zarówno wśród pacjentów, jak i kolegów z branży. Zdrowotny jest znany z umiejętności przekazywania skomplikowanych informacji medycznych w sposób zrozumiały dla szerokiej publiczności, co przyczynia się do lepszego zrozumienia i świadomości zdrowotnej w społeczeństwie. Jego praca ma istotny wpływ na poprawę jakości opieki zdrowotnej oraz edukację pacjentów w zakresie różnych zagadnień medycznych.