Świńska grypa, zagrożenie i prawda o niej


Świńska grypa to choroba wirusowa podobna do zwykłej grypy. Choroba ta w odróżnieniu od zwykłej grypy jest powodowana przez zmutowanego wirusa o nazwie A/H1N1, który faktycznie jest mutacją wirusów ludzkiej grypy i świńskiej właśnie. Z uwagi na to że to nowa mutacja, część leków antywirusowych jest mało skuteczna lub zupełnie nieskuteczna wobec A/H1N1. Tym nie mniej są skuteczne leki antywirusowe i to dostępne w aptekach. Jak zapewniają specjaliści wirusolodzy; wirus świńskiej grypy nie jest bardziej niebezpieczny od innych wirusów grypy. Dotychczasowe przypadki zarażenia świńską grypą występowały drogą kropelkową w wyniku bliskiego kontaktu z osobą zarażoną. Zatem zara¼liwość podobna do zwykłej sezonowej grypy.

Objawy w przypadku świńskiej grypy są niemal identyczne do zwykłej grypy, są to: gorączka, ogólne osłabienie związane ze złym samopoczuciem, kaszel, brak apetytu oraz mogą wystąpić też: ból gardła, nudności, katar, wymioty, ból w klatce piersiowej, biegunka.

Profilaktyka.
Zarażenie świńską grypą może nastąpić drogą kropelkową a więc przez kaszel, kichanie, kontakt z wydzieliną chorego. Wirus żyje poza ciałem człowieka około dwóch godzin. W celu ograniczenia ryzyka zarażenia należy przestrzegać zasad higieny; jak mycie rąk –szczególnie po kontakcie z przedmiotami w miejscach publicznych, unikanie kontaktu naszych rąk z ustami, nosem i oczami, unikanie kontaktu z powierzchniami potencjalnie narażonymi na wydzieliny chorych i unikanie kontaktu z chorymi. Wiele też mogą zrobić osoby chore, zakrywając się podczas: kaszlu, kichania, smarkania, niezwłocznie pozbywając się zużytych chusteczek.

W razie kiedy zauważymy objawy świńskiej grypy u siebie powinniśmy wykonać testy w okresie od 4 do 5 dni kiedy wirus jest najbardziej zara¼liwy. W przypadku dzieci zara¼liwość ta może trwać 10 dni lub nawet dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *