Narodowy Program Zwalczania Grypy w nurcie działań World Medical Association

medyczne24h.plmedyczne24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


Narodowy Program Zwalczania Grypy w nurcie działań World Medical Association

2013-05-27

21 maja 2013 w Genewie odbyła się konferencja pod hasłem „Grypa – Możemy Zrobić To Lepiej!” (Influenza - We Can Do Better!). Organizatorem spotkania było World Medical Association (w Polsce reprezentowane przez Naczelną Izbę Lekarską), które niniejszym zainaugurowało działania w ramach światowej kampanii informacyjnej skierowanej do lekarzy i personelu medycznego. W działania rekomendowane przez światowe autorytety medyczne doskonale wpisuje się Polski Narodowy Program Zwalczania Grypy, który również postuluje budowanie zaangażowania pracowników ochrony zdrowia w poprawę bezpieczeństwa epidemiologicznego poprzez podniesienie poziomu wyszczepialności wśród pracowników ochrony zdrowia.

W seminarium organizowanym przez World Medical Association (WMA) we współpracy ze Zgromadzeniem Ogólnym Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wzięli udział m.in. członkowie gabinetów państw stowarzyszonych w WHO i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Swoim wystąpieniem spotkanie uświetniła Ingrida Circene, łotewska minister zdrowia oraz dr Cornelia Betsch oraz psycholog z Uniwersytetu w Erfurcie. Wydarzenie, odbywające się w ramach Światowego Zgromadzenia Zdrowia w Genewie, było okazją do przedstawienia zgromadzonym założeń międzynarodowej kampanii informacyjnej WMA, komunikującej środowisku medycznemu korzyści płynące z profilaktyki grypy. Wszyscy zgormadzeni jednoznacznie wyrazili swoje poparcie dla postulowanych idei i chęć współpracy w ich realizacji.

Grypa jest niegroźna jedynie na pierwszy rzut oka. Według badań WHO stanowi przyczynę śmierci od 250 000 do 500 000 ludzi rocznie na całym świecie” – powiedział dr Cecil B. Wilson, Prezydent WMA. „Pracownicy służby zdrowia pełnią ważną rolę zarówno w transmisji choroby, jak i jej zapobieganiu. Dobra wiadomość jest taka, że dostępna jest bezpieczna i tania szczepionka przeciw grypie.
Złą wiadomością jest to, że poziom wyszczepialności przeciw grypie wśród personelu medycznego pozostaje niesatysfakcjonujący, również w krajach rozwiniętych” – dodał.

Spotkanie służyło wymianie doświadczeń ekspertów z całego świata, prowadzących działania na rzecz edukacji personelu medycznego w zakresie szczepień przeciw grypie. Jak się okazuje, Narodowy Program Zwalczania Grypy, którego celem jest zmiana postawy personelu medycznego w Polsce, prowadzącej do poprawy bezpieczeństwa własnego i otoczenia, doskonale wpisuje się w trend wyznaczony przez WMA. „Naszym obowiązkiem jest budowanie świadomości stowarzyszonych organizacji i podkreślanie problemów, które mają poważne skutki dla praktyk lekarzy w zakresie opieki klinicznej i prewencji. Grypa to jeden z takich problemów. Jest ważnym globalnym zagrożeniem dla zdrowia, które jest często pomijane” – skomentował prezydent WMA.

W trakcie genewskiej konferencji zaprezentowano również krótki materiał,który jest elementem kampanii. Udostępniono go pod następującym adresem:

http://www.youtube.com/watch?v=wozkZy9Uzng&feature=youtu.be

World Medical Association jest międzynarodową organizacją zrzeszająca 9 milionów lekarzy z ponad stu krajów, w tym Naczelną Izbę Lekarską. Głównymi zadaniami WMA jest wyznaczanie międzynarodowych standardów w zakresie edukacji medycznej, nauki, sztuki medycznej oraz etyki i opieki zdrowotnej dla ludzi na całym świecie. Więcej o WMA na stronie www.wma.net.

Narodowy Program Zwalczania Grypy jest wspólnym przedsięwzięciem Zakładu Badania Wirusów Grypy, Krajowego Ośrodka ds. Grypy w NIZP-PZH oraz Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej. Jego celem jest poprawienie kontroli epidemiologicznej w Polsce w zakresie zachorowań na grypę oraz ograniczenie skutków medycznych, społecznych i ekonomicznych z tym związanych. Szeroko zakrojona kampania edukacyjna jest skierowana do zróżnicowanych grup społecznych i zawodowych, między innymi środowisk medycznych, samorządu terytorialnego, związków pracodawców oraz opinii publicznej. Więcej o Programie na stronie www.npzg.pl.


Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

World Medical Association Narodowy Program Zwalczania Grypy konferencja medyczna konferencja Genewa

Zobacz także...

Teletransmisja EKG-Budowa jednolitego systemu telemedycznego w ostrych zespołach wieńcowych w Malopolsce

2013-10-10

Teletransmisja EKG-Budowa jednolitego systemu telemedycznego w ostrych zespołach wieńcowych w Malopolsce

Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego i Marcin Kuta Koordynator wdrożenia projektu z upoważnienia Zarządu Województwa Małopolskiego serdecznie zapraszają na konferencję podsumowującą realizację zadania. więcej...

Pierwszorzędne czynniki wywołujące łuszczycę

2013-09-12

Pierwszorzędne czynniki wywołujące łuszczycę

Czynniki pierwszo- i drugorzędne wywołujące objawy łuszczycy były jednym z tematów konferencji prasowej dr Michaela Tiranta, światowej sławy specjalisty w zakresie leczenia łuszczycy, który niedawno odwiedził Polskę. W poniższym artykule omówię te pierwsze tj. uszkodzenia skóry (fenomen Koebnera), zakażenia ogólnoustrojowe (głównie paciorkowcowe), leki i interakcje między nimi oraz stres. więcej...

Systemy i technologie do zarządzania szpitalem/przychodnią - 16 kwietnia 2013r., Kraków

2013-01-10

Systemy i technologie do zarządzania szpitalem/przychodnią - 16 kwietnia 2013r., Kraków

Nowoczesne systemy i technologie wykorzystywane w placówkach ochrony zdrowia zwiększają ich efektywność, podnoszą konkurencyjność, a przede wszystkim zwiększają bezpieczeństwo pacjenta, który liczy na natychmiastową reakcję oraz fachową opiekę ze strony pracowników instytucji służby zdrowia. Postęp w technologii pozwala na sprawne wykorzystywanie poszczególnych zadań- a czas w szpitalu jest przecież najważniejszy. Zapraszamy Państwa do udziału w V już edycji konferencji poświęconej systemom i technologiom do zarządzania szpitalem/przychodnią. więcej...

Interdyscyplinarne Oblicza Reumatologii

2012-12-03

Interdyscyplinarne Oblicza Reumatologii

III Ogólnopolska Konferencja 8-9.02.2013 Warszawa (Hotel Novotel Centrum, ul. Marszałkowska 94/98) więcej...

Podsumowanie konferencji Dokumentacja medyczna - elektroniczna vs. papierowa

2012-09-14

Podsumowanie konferencji Dokumentacja medyczna - elektroniczna vs. papierowa

więcej...