Jakie zasady higieny obowiązują w gabinecie rehabilitacyjnym?

medyczne24h.plmedyczne24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


Jakie zasady higieny obowiązują w gabinecie rehabilitacyjnym?

2020-07-20

Każdy specjalista od fizjoterapii zdaje sobie sprawę, że nieodłącznym elementem dobrego funkcjonowania gabinetu jest zachowanie zasad higieny. Właśnie dlatego dobry jakościowo preparat do dezynfekcji powierzchni powinien znaleźć się w wyposażeniu każdego profesjonalisty. Dlaczego jest to tak ważne? 

Dezynfekcja w gabinecie fizjoterapeuty - dlaczego jest niezbędna?

W dzisiejszych czasach fizjoterapeuci kładą bardzo duży nacisk na pracę z pacjentem. Zakres ich obowiązków także znacznie się poszerzył - standardem stają się zabiegi takie jak akupunktura czy suche igłowanie. Trudno wyobrazić sobie ich profesjonalny przebieg bez preparatów do dezynfekcji powierzchni.

 

Bardzo często praca z pacjentem oscyluje wokół newralgicznych części ciała, takich jak jama ustna. Fizjoterapeuta niezwykle często wykonuje pracę w okolicach ran pooperacyjnych lub świeżych blizn. Bezwzględne przestrzeganie higieny i bezpieczeństwa wykonywanych zabiegów jest więc niezbędne do uniknięcia zakażeń. Fizjoterapeuta jest w stu procentach odpowiedzialny za to co dzieje się z pacjentem w jego gabinecie, można więc śmiało powiedzieć, że zachowanie maksymalnych zasad higieny z pomocą preparatów do dezynfekcji powierzchni jest nieodłączną częścią wyposażenia każdego profesjonalisty. Zachowanie wszelkich procedur to także element budowania zaufania i holistycznego podejścia do pracy z pacjentem. 

Na jakie preparaty do dezynfekcji powierzchni warto się zdecydować? 

Dobrej jakości preparat do dezynfekcji powierzchni to podstawa, szczególnie w przypadku takich zabiegów jak akupunktura czy suche igłowanie. Na rynku znajduje się wiele różnego rodzaju preparatów, dlatego wiele osób może mieć wątpliwości, który wybrać. Przede wszystkim kierujmy się spektrum działania produktu - im szersze, tym lepiej. Składniki, które powinny znaleźć się w składzie polecanego produktu to alkohol benzylowy, etanol czy izopropanol. Wzajemnie uzupełniająca się alkohole to gwarancja skutecznego działania, ale także szybkiego schnięcia i wygody użytkowania. Jednocześnie preparaty powinny być względnie delikatne, tak aby nie uszkodzić sprzętu i materiałów. 

 

 

 

Każdy profesjonalny fizjoterapeuta powinien znać zasady higieny i dezynfekcji w gabinecie oraz skrupulatnie ich przestrzegać. Warto myć i odkażać ręce przed każdym zabiegiem. Pod żadnym pozorem nie można zapominać o odkażaniu skóry pacjenta przed zabiegami, które mogą uszkodzić jej ciągłość. Dobrze przygotowany terapeuta z pewnością utrzyma dobre relacje z pacjentami, a ci będą chętnie do niego wracać. 

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

dezynfekcja czystość czystosc higiena

Zobacz także...

Szczoteczki ortodontyczne – czy warto inwestować?

2020-03-29

Szczoteczki ortodontyczne – czy warto inwestować?

Inwestując w wyposażenie toaletowe, zawsze należy brać pod uwagę najlepszy asortyment, który zapewni Ci bezpieczeństwo i efektywność. Oczywiście czasem sprawdzone produkty mogą być nieco droższe od zamienników, lecz warto zastanowić się nad podstawowym aspektem wytrzymałości i tego, dlaczego należy je stosować. Jednym z przykładów mogą być między innymi szczoteczki ortodontyczne. Jak wybrać sprawdzony produkt? więcej...

Żel do rąk

2012-10-30

Żel do rąk

Żel do rąk Jak zadbać o higienę rąk w miejscach gdzie nie mamy dostępy do wody bieżącej? Mycie rąk – bardzo ważna czynność nie tylko dla estetyki, ale również higieny, myjąc dłonie usuwa się drobnoustroje, które są przyczyną różnych chorób wirusowych. więcej...

15 października przypada Światowy Dzień Mycia Rąk

2012-10-12

15 października przypada Światowy Dzień Mycia Rąk

W dniu 15 października przypada Światowy Dzień Mycia Rąk. Święto to zostało ustanowione w 2008 roku, aby podkreślić fakt jak ważne jest właściwe mycie rąk, które chroni przed przenoszeniem zarazków. więcej...