Diagnoza ADHD dorosłych – na czym polega i jak przebiega?

Do tej pory termin ADHD był kojarzony głównie z zaburzeniem występującym u dziećmi i diagnozowane głównie między 6. a 9. rokiem życia. Temat rozpoznania ADHD u dorosłych jest nadal bardzo kontrowersyjny. Niewiele osób wie, że ADHD może rozwinąć się wraz z wiekiem, co oznacza, że osoba dorosła u której podejrzewa się występowanie tego zaburzenia, mogła mieć problemy z koncentracją, czy impulsywnością już o wiele wcześniej. Z biegiem czasu objawy mogły stać się o wiele bardziej intensywne i znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jak wyglądają objawy ADHD i jak się je diagnozuje? Na czym polega leczenie tak uciążliwego zaburzenia, jak ADHD?

ADHD – co to jest?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej, to neurorozwojowe zaburzenia psychiczne powodujące deficyty uwagi, hiperaktywność, nadpobudliwość ruchową lub impulsywność. Jeszcze do niedawna uważano, że ADHD w ogóle nie istnieje, a w świadomości Polaków istnieje raczej jako zaburzenie, które rozpoznaje się wyłącznie u dzieci. Obecnie badania pokazują, że na ADHD może cierpieć 2-5% dorosłych osób. 

Jakie są objawy ADHD?

ADHD objawia się w dość charakterystyczny sposób. Przede wszystkim jest to pula konkretnych objawów, takich jak impulsywność, zbytnia aktywność czy brak uwagi. Są one w stanie negatywnie oddziaływać na życie zawodowe, ale również na sferę uczuciową i emocjonalną. Dorośli z ADHD mogą działać w sposób pochopny i nieprzemyślany, podejmując decyzje pod wpływem nagłego impulsu i być bardzo niecierpliwi. Mogą szukać nowych, intensywnych doznań i rozpoczynać nieustannie nowe projekty czy szukać nowych aktywności, nie realizując ich do końca, ponieważ szybko się nimi nudzą.

Często są to osoby spóźnialskie, które miewają częste i intensywne wybuchy złości oraz częste zmiany nastroju. Utrudnione jest też nawiązywanie i podtrzymywanie znajomości. Osoba z ADHD nierzadko nie jest w stanie wysłuchać do końca partnera, ma tendencje do przerywania, szybkiej utraty cierpliwości czy wpadaniu w złość nawet z błahych powodów.

Diagnoza ADHD dorosłych – na czym polega?

Diagnoza ADHD dorosłych to złożony proces. Pierwszy etap, to wywiad psychologiczny, podczas którego specjalista zadaje nam pytania niezbędne do postawienia właściwej diagnozy. Najważniejszym elementem diagnozy jest wypełnienie testów psychometycznych w obecności psychologa. Ostatnie spotkanie to przekazanie i omówienie diagnozy oraz wynik w formie opinii psychologicznej. Monika Talarowska, doświadczony specjalista w zakresie psychologii i psychoterapii w Poradni EGO, omawia wynik diagnozy i proponuje najskuteczniejszą formę leczenia. Po zakończeniu diagnozy otrzymają Państwo opinię psychologiczną, która jest niezbędna do rozpoczęcia leczenia farmakologicznego u psychiatry oraz psychoterapii.

 

 

 

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej – jak leczyć?

Leczenie ADHD dorosłych powinno przebiegać w sposób kompleksowy oraz wielowymiarowy. Często koniecznością jest poszerzenie leczenia i skupienie się na konkretnych objawach, jeśli ADHD towarzyszą inne dolegliwości. Jednak warto podkreślić, że ogromne znaczenie oprócz leczenia farmakologicznego ma tutaj psychoedukacja oraz psychoterapia. Warto zadbać o swój dobrostan psychiczny, a pierwszym krokiem w tym kierunku jest zgłoszenie się do właściwego specjalisty z obszaru zdrowia psychicznego – w przypadku diagnozy ADHD dorosłych

 

konsultacja psychiatryczna

konsultacja psychologiczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *