Koszt implantu zależy od tego jaki system jest brany pod uwagę. Dodatkowo implant to nie wszystko – do całego zestawu trzeba doliczyć jeszcze koronę, która wygląda jak nasz naturalny ząb, a także łącznik, który scala te dwa materiały. Warto więc zwrócić uwagę czy koszt podany w danej klinice obejmuje również koronę i łącznik, czy sam implant.

Ile kosztują implanty?

Wszystko uzależnione jest od konkretnego pacjenta, dlatego tak ważna jest konsultacja z implantologiem na której lekarz po wykonaniu niezbędnych badań będzie mógł zaproponować wstępny plan leczenia.

    * Czym jest implant?

Implant to kilkumilimetrowa tytanowa śrubka, która zastępuje naturalny korzeń zęba. Może ona być różnej długości i mieć różny kształt. Niektóre bardziej przypominają butelkę, niektóre stożek. Powierzchnia implantu pokryta jest metalem, który może łączyć się z kością pacjenta po wszczepieniu. Implant wykonany jest z materiału biozgodnego, co jest niezbędne do prawidłowej integracji z kością pacjenta.

Na implancie osadza się łącznik i koronę wykonaną w profesjonalnej pracowni protetycznej, dobranej indywidualnie do pacjenta.

    * Czy wszczepienie implantu boli?

Implantacja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego sam zabieg nie powinien boleć. W klinice Astra Dent w Katowicach specjalista chirurgii szczękowo twarzowej i implantolog Tomasz Bigas szczególnie dba komfort pacjenta i bezbolesność zabiegów chirurgicznych. W przypadku gdy pacjent odczuwa ból, lekarz dodaje kolejne dawki znieczulenia, aby zapewnić jak największy komfort podczas zabiegu. Ból może pojawić się po ustąpieniu znieczulenia, wtedy lekarz przepisuje odpowiednie środki przeciwbólowe.

    *  Ile trwa zabieg?

W zależności od ilości implantów oraz miejsca wszczepienia, czas ten wynosi od kilkunastu minut (w przypadku najprostszych zabiegów),br /> do nawet kilku godzin. Jeśli zabieg jest przewidziany na dłuższy czas, pacjent ma możliwość przerwania go i odpoczynku.

    * Dlaczego decydować się na implanty skoro są one droższe od standardowych rozwiązań protetycznych?

Przede wszystkim implanty zapobiegają naturalnemu zanikowi kości, który rozpoczyna się już po usunięciu zęba. Na dłuższą metę taki zanik może być to uciążliwy dla pacjenta, skutkować zmianą rysów twarzy, pogorszeniem estetyki (zęby otaczające nachylają się w stronę luki), a w przypadku wyboru protez – spowodować ich większą ruchomość.
Implanty są też wygodniejsze w użytkowaniu – a w zasadzie w ogóle nie odczuwa się skutków ich użytkowania. Implant zastępuje korzeń, jest więc osadzony na stałe. Nie ma możliwości jego nagłego wypadnięcia podczas jedzenia, bądź rozmowy ze znajomymi – jak może się zdarzyć w przypadku protez. Dodatkowo gabinety stomatologiczne dają dożywotnią gwarancję na wszczepione implanty – jednak taka gwarancja wiąże się z odbywaniem regularnych
kontroli, a także zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej.

    * Jak należy dbać o implant?

Tak samo jak o nasze naturalne zęby. Należy przestrzegać standardowych zasad higieny jamy ustnej, więc szczotkowania i nitkowania. Do tego warto wykonywać zabieg profesjonalnej higienizacji w gabinecie stomatologicznym, z uwagi na wykorzystanie nowoczesnych narzędzi – takich jak mikroskop lub ultradźwięki – które dają pewność dokładnego oczyszczenia. Ważne jest również przestrzeganie kontroli implantologicznych na których lekarz sprawdza stan implantu i korony, a w razie jakichkolwiek nieprawidłowości ma szansę od razu zareagować.

    * Czy istnieją przeciw wskazania do zabiegu implantacji?

Z uwagi na to, że każdy pacjent, a więc każdy przypadek jest inny, ważne jest indywidualne podejście i dokładna diagnostyka. U jednego cukrzyca lub paradontoza mogą wykluczać zabieg wszczepu implantu, a u innego wystarczy modyfikacja zabiegu by implantacja się udała. Najważniejsza więc jest konsultacja i wykonanie odpowiednich badań, takich jak zdjęcie pantomograficzne i tomografia komputerowa. Pozwoli to na szerokie spojrzenie na dany przypadek i szczegółowe zaplanowanie dalszego toku postępowania.

W tych czasach brak odpowiedniej ilości kości w planowanym miejscu wszczepienia nie jest już przeciwwskazaniem. W Astra Dent Katowice, nasz specjalista chirurgii szczękowo twarzowej i implantolog, Tomasz Bigas stosuje różne metody odbudowy kości, za pomocą których wykonanie wszczepu implantu staje się możliwe już po kilku miesiącach.

    * Ile trwa gojenie się ran?

Czas jest uzależniony od kilku czynników, takich jak stosowanie się do zaleceń lekarza, predyspozycji zdrowotnych pacjenta oraz jego wieku. Zwykle szacuje się odczekanie około trzech miesięcy, jeśli chodzi o żuchwę, a czterech w przypadku zabiegów w szczęce. Po tym czasie następuje przejście do kolejnych etapów leczenia, według wcześniej ustalonego planu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *